Geçişler

AKP’li eski vekilin hedef gösterdiği mülteci aranıyor

Basına yaptığı açıklamalardan dolayı, AKP eski vekil Şamil Tayyar'ın hedef gösterdiği Suriyeli mülteci arama kararı çıkarıldı.

AKP eski Milletvekili Şamil Tayyar, sınırı geçmeye çalışırken verdiği röportajda,”Türkiye dışında hayat çok güzel, sanki biz size ‘gelin bizi kurtarın’ dedik” diyen mülteciyi hedef gösterdi. Tayyar, “Hükümete çağrım olsun, şu soytarıyı hemen Suriye’ye geri bırakın” dedikten saatler sonra tekrar mesaj paylaştı , “İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya duyarlılığı için teşekkür ediyorum, “Soldaki soytarıyı almışlar, kırmızılıyı arıyorlarmış” dedi.

İdlib’de yaşanan gelişmeler sebebiyle Türkiye’nin sınır kapılarını açma ve Avrupa’ya gitmek isteyen mültecilere engel olmama kararının ardından on binlerce mülteci sınır kapılarına doğru hareket etti.

Avrupa’ya ulaşmak için sınırı geçen iki mültecinin Pazarkule Sınır Kapısı’nda verdikleri röportaj sosyal medyada hedef gösterildi. Hedef göstereneler arasında AKP eski Milletvekili Şamir Tayyar’dan geldi.

Resmi Twitter hesabından yorum yapan Tayyar, “8 yıl önce varil bombalarından kaçıp Türkiye’ye sığınmış. Şimdi ‘sanki bizi kurtarın dedik’ diyor. Hükümete çağrım olsun; şu soytarıyı hemen Suriye’ye geri bırakın. Artık bu ülkede aldığı nefes, kursağından geçen lokma haramdır” ifadelerini kullandı.

Saatler sonra tekrar paylaşım yapan Tayyar bu kez “Soldaki soytarıyı almışlar, kırmızılıyı arıyorlarmış. Duyarlılığı için @suleymansoylu bakanıma bir vatandaş olarak teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. Tayyar, mültecinin düşüncelerini açıklamasını ise ‘istismar’ nitelendirdi.

NE OLMUŞTU?

Türkiye’nin sınır kapılarını açmasının ardından, Avrupa’ya gitmek isteyen mültecilerden ikisi Pazarkule Sınır Kapısı’nda BBC muhabirlerine verdiği röportajda Türkiye’yi eleştirerek, “Burada Suriyeli göremiyorum, herkes yabancı. Suriyeliler yüzde 25 kadar geri kalanlar Afgan. Biz buraya okumak için geldik. Okumadık, hiçbir şey kazanmadık. 8 yıldır Türkiye’de yaşıyoruz, hiçbir şey yapmadık. Bizim arkadaşlarımız Avrupa’da yaşıyor. Hepsi üniversiteden mezun oldu ama biz hiçbir şey kazanmadık. Orada İngilizce de öğretmişler hem yaşamak da kolay. Burada hem çalışmak hem yaşamak zor. Millet bize “Bizim askerlerimiz Suriye’de ölüyor, siz ne yapıyorsunuz” diyor. Sanki biz size dedik “Gidin bizim yerimizi kurtarın” Siz bizi kurtarmaya değil, sınırınızı kurtarmaya gittiniz. Bizi düşünmediniz, kendinizi düşündünüz” diye konuşmuştu.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: