Geçişler

Gergerlioğlu: Mültecilere ateş açıldı, ölüler var

TBMM İnsan Hakları Komisyonu üyesi HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Pazarkule’de inceleme yaparken ‘mültecilere ateş açıldığını’ söyledi.

TBMM İnsan Hakları Komisyonu üyesi Ömer Faruk Gergerlioğlu, Türkiye’nin Avrupa kapılarını açmasının ardından Pazarkule Sınır Kapısı’nda bekleyen mültecilere ilişkin incelemelerde bulundu. Komisyonun incelemesi devam ederken, Yunanistan tarafından ateş açıldığını söyleyen Gergerlioğlu, “Gözümüzün önünde bir vahşet yaşandı” dedi.

Tükenmez Haber’e konuşan Gergerlioğlu, saldırı anını şöyle anlattı;

“Sınıra gitmeden önce Edirne Valiliği ile görüştük. Pazarkule vardığımızda mülteciler sınıra doğru yürümeye başladı. Önde gençler arkada çocuklar ve kadınlar vardı. Gençler sınıra yanaşınca, Yunanistan tarafından ateş açılmaya başladı. Tam bir kaos yaşandı. Mülteciler 3 kişinin yaralandığını söyledi. Kafasından, kasığından vurulanları gördük. Bizim gözümüzün önünde tam bir vahşet anları yaşandı.”

Türkiye tarafının ateş açılmasına rağmen mültecileri uyarmadığını da söyleyen Gergerlioğlu , “Benim şok olduğum bir diğer nokta ise, Türk tarafı ‘gitmeyin’ demiyor. Burada tam bir trajedi yaşanıyor” ifadelerini kullandı.  Mültecilerin soğukta çadırlarda beklediğini söyleten Gergerlioğlu, “Ülkerin anlaşmaya varmadı lazım. Bu anlaşmalar çerçevesinde bu kriz çözülmeli.” çağrısı yaptı.

‘BAKANLIĞIN RAKAMLARI GERÇEĞİ YANSITMIYOR’

İçişleri Bakanlığı’nın ‘130 bin mülteci çıkış yaptı’ açıklamalarının gerçeği yansıtmadığını da söyleyen, Gergerlioğlu, “Bu rakamlar gerçek değil. Burada bekleyen STK’larla konuştuğumuzda sınırda bekleyen mülteci sayısının ‘100 150 bin olduğunu’ söylüyorlar. Yunanistan tarafı ise bu rakamı doğrulamıyor.” İfadelerini kullandı.

https://platform.twitter.com/widgets.js

View image on Twitter

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: