Avrupadan Güncel

Mülteci kozu bir kez daha masada

Türkiye ile yapılan mülteci anlaşmasının yenilenmesi gerektiğini söyleyen AB üst düzey yetkilileri, yeni vaatler karşılığında mültecilerin iltica hakkının engellenmesini istedi.

Türkiye’nin mülteciler için Avrupa kapılarını açtığının duyurmasının ardından mülteciler bir kez daha siyasi pazarlık konusu haline getirildi. Türkiye ile yapılan mülteci anlaşmasının yenilenmesi gerektiğini söyleyen AB üst düzey yetkilileri, yeni vaatler karşılığında mültecilerin iltica hakkının engellenmesini istedi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa’ya doğru gidişlerin önünü açmasının ardından Türkiye-Yunanistan sınırında yaşanan kriz nedeniyle Ankara’ya gelen AB’in en üst düzey yetkilileriyle görüştü. Erdoğan AB Konseyi Başkanı Charles Michel, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ve Kriz Yönetiminden Sorumlu AB Komiseri Janez Lenarcic’i Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde kabul etti.

DW Türkçe’den Hilal Köylü’nün haberine göre Erdoğan’ın bu görüşmede AB’li yetkililere “Türkiye’ye verilen sözler tutulmadı. Türkiye’den ayrılmak isteyen mültecileri burada tutmak zorunda değiliz” mesajı verdiği öğrenildi. AB’li yetkililer ise görüşmede Türk ordusunun İdlib’de ağır kayıplar vermesinin ardından Türkiye’deki mültecilerin Avrupa sınır kapılarına dayanmasının önünü açan Erdoğan’ı Türkiye’yle yeni bir mülteci anlaşması ve mali yardımlarla yumuşatmaya çalışıyor.

“Sınırlardaki durum kabul edilemez”

Ankara’daki görüşmelerinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, “Türkiye’nin içinde bulunduğu zorlu durumu anlıyoruz ama Avrupa sınırlarındaki durum da kabul edilemez. Türkiye, göçmenleri AB’ye geçmeleri konusunda teşvik etmemeli” diye konuştu.

AB-Türkiye sınırlarına ülkelerin karşılıklı baskısının kimseye pozitif bir sonuç getirmeyeceğini ve bu baskıdan Suriyeli mültecilerin “çok kötü” etkileneceğini anlatan Borrell sözlerini “Ankara ile diyaloğu sürdürmeye, İdlib’deki, Türkiye’deki ve Avrupa sınırlarındaki mültecilere yardımlar konusunda birlikte çalışmaya kararlıyız” şeklinde sürdürdü.

AB’li yetkililer Ankara’da temaslarda bulundu

Borrell, AB’nin ne tür bir yardım yapacağının sorulması üzerine de “Suriye’de zor durumdaki insanlara yardım etmek amacıyla 170 milyon euro tutarında ilave insani yardım yapacağımızı ilan ediyoruz. Tek derdimiz, savaş koşullarında yardımı ulaştırmakta yaşayacağımız sıkıntılar” yanıtını verdi. Borrell, 170 milyon euroluk yardım içinden 60 milyon euronun Suriye’nin kuzeydoğusundaki insani kriz için harcanacağını söyledi.

“Türkiye’ye verilen taahhütler yerine getirilecek”

Mültecilere yardımlar ve Türkiye ile ilişkileri 6 Mart’taki olağanüstü AB Dışişleri Konseyi toplantısında masaya yatıracaklarını anlatan Borrell, Türkiye’ye verilen mali yardım taahhütlerinin yerine getirileceğine de sözlerine ekledi.

AB, Suriye’deki iç savaştan kaçan mültecilere ev sahipliği yapan Türkiye’ye 2016-2019 yılları için 6 milyar euro taahhüt etmişti. Bu taahhüdün 4 milyar 700 milyon euroluk bölümünün sözleşmelere bağlandığını ve 3 milyar 200 milyon euronun da ödendiğini hatırlatan Borrell, “Geri kalan bölüm de bu yıl içinde Türkiye’ye ödenecek. Taahhütlerimizin arkasındayız” dedi.

Erdoğan ise AB’nin taahhütlerini yerine getirmekte geç kaldığına dikkat çekerek Türkiye’nin bugüne kadar Suriyeli mülteciler için 40 milyar euro harcadığına işaret ediyor. “Gerekirse bir 40 daha harcarız. Siz yardım göndermeseniz de olur” diyen Erdoğan’ın, AB’den daha yüksek miktarda finansal yardım beklentisi içinde olduğu mesajını AB’li yetkililere doğrudan verdiği ifade ediliyor

“Türkiye-AB ilişkilerinde yeni dinamiğe ihtiyaç var”

Suriye’de süren iç savaşın yarattığı mülteci krizine çözüm için Türkiye ile AB arasında 18 Mart 2016’da imzalanan mutabakat, Erdoğan’ın isteyenlerin Avrupa’ya geçebileceğini açıklamasının ardından delinmiş oldu. Şimdi Ankara’da, AB ile Avrupa hattında yeni bir anlaşmaya varılıp varılmayacağı merak konusu. Brüksel’den Ankara’ya mutabakatın yenileneceğine, hatta 9 madde üzerinde değişiklik yapılacağı bilgileri ulaştı.

Borrell, bu bilgilerin kendisine sorulması üzerine “Türkiye-AB ilişkilerinde yeni bir dinamiğe ihtiyaç var” AB’nin Ankara’yla sorunları çözmekten yana tavır aldığını ve bu tavrını olağanüstü AB Dışişleri Konseyi toplantısında da sergileyeceğini söylemekle yetindi.

2016 Geri Gönderme Mutabakatı imzalanmıştı

Türkiye ile AB arasında imzalanan 18 Mart 2016 tarihli mutabakatta Türkiye’den Yunan adalarına geçen mültecilerin Türkiye’ye iadesi, Yunan adalarından Türkiye’ye iade edilen her bir Suriyeli için Türkiye’den bir diğer Suriyelinin AB’ye yerleştirilmesi, Türkiye üzerinden AB’ye mülteci göçüne yönelik her türlü önlemin alınması, kriterlerin karşılanması halinde Türk vatandaşlarına vize serbestisi, Türkiye ile Gümrük Birliği’nin iyileştirilmesi ve Ankara ile müzakere sürecinin canlandırılması konusunda uzlaşıya varılması kararlaştırılmıştı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: