Sivil Toplumdan

‘Avrupa sınırındaki hak ihlallerine son verilsin’

İzmir'de ortak açıklama yapan insan hakları ve hukuk örgütleri, Avrupa Birliği'ni ve sınır ülkelerini yaşanan hak ihlallerine derhal son vermeye çağırdı.

İzmir Barosu, Hak İnisiyatifi Derneği, İnsan Hakları Derneği İzmir Şubesi, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği İzmir Şubesi ve Çağdaş Hukukçular Derneği İzmir Şubesi, Türkiye-Yunanistan sınırındaki mültecilerle ilgili basın açıklaması gerçekleştirdi.

Açıklamada, gerek Türkiye’nin sınırlarda gerekli güvenlik yükümlülüğünü yerine getirmemesi, gerekse Yunanistan ve Bulgaristan gibi Avrupa ülkelerinin sert ve hukuksuz yaklaşımlarıyla büyük bir insani kriz meydana sebeb olduğu vurgulandı.

İzmir Barosu’nda yapılan açıklamayı kurumlar adına okuyan Özgürlük İçin Hukukçular Derneği İzmir Şubesi’nden Av. Meral Kaban, sınır hatlarında her gün, her geçen saat yeni bir insan hakkı ihlali ile karşılaşıldığını belirterek “İnsanlığın yaşanan bu hak ihlallerine gözlerini yumması, her geçen gün bu ihlallerin sayısının artmasına neden olmuştur. Sınır boyunda, yeni bir yaşam kurmak umuduyla Avrupa’ya göç etmek üzere bekleyen mültecilerin özellikle bu kötü hava koşullarına rağmen başta yaşam hakları olmak üzere en temel insan haklarından olan beslenme, barınma ve sağlık hakları ihlal edilmektedir” dedi.

‘İltica hakkını kullanmak isteyenler öldürüldü’

Kaban şunları söyledi “Yunanistan askerleri tarafından sınırı geçmek isteyen ve tampon bölgede bekletilen mültecilere plastik mermi ile ateş edilmekte, ışık ve ses bombası atılmakta, deniz yoluyla gelen mültecilerin botları batırılmaya çalışmaktadır. Yunanistan’a geçmeyi başaran bazı mültecilerin insan hak ve onuru hiçe sayılarak giysileri çıkarılmış tekrar Türkiye’ye gönderilmiştir. İltica hakkını kullanmak isteyen mülteciler içinden Yunan askerlerinin ateşi ile hayatını kaybedenler olmuş, Türkiye’den Yunanistan’a geçmek isteyen mültecileri taşıyan bot Midilli açıklarında alabora olarak biri çocuk dört kişi yaşamını yitirmiştir”.

Kurumların ortak talepleri:

Mültecilerin pazarlık aracı olarak kullanılmasına son verilmeli, Türkiye mültecileri güvensiz geçiş yollarına yönlendirmekten vazgeçmelidir. Türkiye hükümeti ülkemizde kalmak isteyen mültecilere gerekli hukuki korumayı sağlamayı sürdürmelidir.

Tüm mültecilerin beslenme, barınma, sağlık, eğitim, çalışma, serbest dolaşım ve yerleşim hakları tanınmalı, insani ihtiyaçları derhal karşılanmalıdır.

Türkiye ile Avrupa Birliği arasında imzalanan Geri Kabul Sözleşmesi bugün itibari ile fiilen sona ermiştir. İltica hakkının doğrudan ihlali olan bu sözleşme resmi olarak da lağvedilmelidir. Mültecilerin güvenli ve kontrolü bir şekilde geçişlerine olanak tanınması için tüm uluslararası bileşenler üstüne düşen sorumluluğu yerine getirmelidir.

Gerek Avrupa Birliğini gerekse sınır ülkelerini,  yaşanan bu hak ihlallerine derhal son vermeye, başta 1951 tarihli Cenevre Sözleşmesi ve 1967 tarihli ek protokol olmak üzere ulusal ve uluslararası hukuk mevzuatını etkin bir biçimde işletmeye, insan haklarına uygun şekilde sorumluluk almaya davet ediyoruz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: