Kadın

HDP’den 8 Mart öncesi mülteci kadınlar açıklaması

HDP İzmir Kadın Meclisi, mülteci kadınların da sesi olmak için 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nde sokaklara çıkacaklarını duyurdu.

HDP İzmir Kadın Meclisi, mülteci kadınların sesi olmak için 8 Mart’ta sokaklara çıkacaklarını duyurdu.

HDP İzmir Kadın Meclisi 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü öncesinde il binalarında yaptıkları basında toplantısında Türkiye’deki mülteci kadınların yaşadıkları zorluklara dikkat çekti. HDP milletvekili Serpil Kemalbay’ın da katıldığı açıklamada basın metnini HDP il yönetiminden Funda Akbulut okudu.

Sendika.Org’ta yer alan habere göre, AKP’nin mültecileri politik bir araç haline dönüştürdüğünü söyleyen Akbulut, “Mülteci yaşamdan en fazla etkilenenler kadınlar ve çocuklar oluyor. Mültecilerle ilgili araştırma yapan kurumların verilerine göre; Türkiye’de yaşayan 6 milyon mülteci ve göçmen sayısının yüzde 45’ini kadınlar oluşturuyor. Dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye’de de; mülteci kadınlar yoksulluk, tecavüz, cinsel ve siyasal istismarla yüz yüze bırakılmaktadır” dedi.

AKP iktidarını insani sorumluluklarını yerine getirmeye çağıran Akbulut, yaptığı açıklamada şunları belirtti:

Kışkırtılan ırkçılık, cinsiyetçilikle saldırı altında olmaları, sınır kapılarına yığılmaları ve her toplumun ırkçılığıyla karşılaşmaları bir trajedi olarak yaşanmaktadır. Kadınların ve çocukların hayatlarına yapılan ve insanlık adına utanç duyulacak bu politikaları kınıyoruz. AKP iktidarını, başta mülteci kadınlar olmak üzere;  mültecilere karşı siyasi ve insani sorumluluklarını yerine getirmeye çağırıyoruz.

Biz kadınlar;  mülteci kadınları yollara düşmek zorunda bırakan emperyalist-kapitalist savaş baronlarının vahşet senaryolarını büyük bir barış çizgisiyle bozacağız. Mülteci kadınların haklı taleplerinin yanında dayanışmayı büyütmeyi insani, vicdani, ahlaki ve politik bir görev olarak kabul ediyoruz. 8 Mart haftasında kadınlar olarak; mülteci kadınların da sesi olmak, onları maruz bırakan iktidarlara karşı sokaklara çıkıyoruz. Mülteci kadınlar yalnız değildir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: