Güncel

HDP sınırdaki mülteci ölümlerini Meclis’e taşıdı

HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm, yaşamını yitiren mülteciler ile ilgili Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yanıtlanması istemiyle soru önergesi verdi

HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm, yaşamını yitiren mülteciler ile ilgili Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yanıtlanması istemiyle soru önergesi verdi.

Sendika.Org’ta yer alan habere göre, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm, yaşamını yitiren mülteciler ile ilgili Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yanıtlanması istemiyle soru önergesi verdi.

27 Şubat’ta İdlip’te yaşanan asker ölümlerinin sonrasında hükümetin sınır kapılarını mültecilere açacağına yönelik ifadesinin ardından on binlerce mültecinin sınır kapılarına dayandığının belirtildiği önergede, on binlerin hükümet eliyle sınır kapılarına taşındığı ve kimi yerlerde de insan kaçakçıları aracılığıyla sağlıksız ve tehlikeli yollarla Yunanistan ve Bulgaristan sınırlarına yönlendirildiğine dikkat çekildi.

Soru önergesinde şu ifadelere yer verildi:

Basına yansıyan haberlere göre; 02 Mart günü Suriyeli mülteci Ahmed Ebu Emad Yunanistan’a geçmeye çalışırken Yunan sınır güvenlik güçleri tarafından öldürülmüştür. Ayvacık sahilinde ise mültecileri taşıyan botun batması sonucu bir kadın ve iki çocuk hayatını kaybetmiştir. Öte yandan Midilli Adası açıklarında da bir mülteci çocuk yaşamını yitirmiştir.

Öte yandan iktidar tarafından uygulanan politikalar toplumda, mültecilere karşı ayrımcı söylem ve eylemleri arttırmakta ve toplumsal krizi ve gerilimi büyütmektedir. 29 Şubat 2020 tarihinde Maraş’ın Elbistan ilçesinde Suriyelilere ait iş yerlerine yönelik saldırılar meydana gelmiş ve benzeri saldırılar Samsun’da da yaşanmıştır. İktidar tarafından yapılan mülteci çıkışlarına ilişkin söylemler ülkede yerleşik bir düzen kurmuş yabancılara karşı nefreti körüklemekte ve provokasyonlara sebep olmaktadır.

Türkiye’nin taraf olduğu Mültecilerin Hukuki Statüsüne Dair Birleşmiş Milletler Sözleşmesi ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi 4 numaralı protokolü ve 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu kapsamında ülke içindeki yabancıların korunması amaçlanmıştır. Ancak siyasi iktidarın mültecilere yönelik uygulamaları söz konusu uluslararası sözleşme ve kanunları açıkça ihlal etmektedir.

Gülüm, yaşamını yitiren mülteciler ile ilgili Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yanıtlanması istemiyle şu soruları sordu:

  1. Yunanistan’a geçmek isterken Ahmed Ebu Emad öldürülmüş, bir kadın ve üç mülteci çocuk ise boğularak yaşamını yitirmiştir. Bu insanların ölümünden hükümetiniz sorumlu değil midir?
  2. Hükümetiniz tarafından mültecilerin hayatlarını tehlikeye atacak yasadışı yollarla geçiş yapmaya zorlanması Türkiye’nin taraf olduğu söz konusu uluslararası sözleşmelerin ve 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu’nun ihlali değil midir?
  3. Hükümetin mültecileri yasadışı yollarla göçe zorlaması ile mültecilere yönelik gelişen saldırılar arasında bir bağ var mıdır? Maraş ve Samsun’da Suriyelilere ve onlara ait iş yeri ve evlere yönelik saldırılarda bulunanlarla ilgili soruşturma başlatıldı mı? Gözaltına alınan veya tutuklanan kişi sayısı kaçtır? Benzer saldırıların yaşanmaması için herhangi bir tedbir alınmış mıdır?
  4. Sınırlara yığılan mültecilerin sınırlara transferleri nasıl sağlanmıştır? Mültecilerin sınır kapılarına ulaşması noktasında Hükümetin yardımı olmuş mudur? İnsan kaçakçılığı yapan kişiler basına açıkça bu suçu işlediklerini beyan etme gücünü nereden almaktadır?
  5. 27 Şubat 2020 tarihinden itibariyle Avrupa’ya gitmek üzere Türkiye sınırlarından çıkan mülteci sayısı kaçtır? Bunlardan kaçı yaşamını yitirmiştir?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: