Güncel

Mültecilere yönelik olumsuz bakış açısı artıyor

Son yayınlanan Metropoll'ün anketine göre seçmenin %70,5’i mültecilerin ekonomiye zarar verdiğini düşünüyor. Ankette mültecilere yönelik olumsuz bakış açısının arttığı da belirtildi.

Son yayınlanan Metropoll’ün anketine göre seçmenin %70,5’i mültecilerin ekonomiye zarar verdiğini düşünüyor. Ankette mültecilere yönelik olumsuz bakış açısının arttığı da belirtildi.

Metropoll, ‘Türkiye’nin Nabzı Ayın 5 Rakamı’ başlıklı araştırmasını yayımladı. Vatandaşlara, aylık bütçelerinin, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin İdlib’e yönelik müdahalesi, Türkiye’nin afet hazırlıklarının ve resmi nikah olmadan imam nikahı ile yaşamaya dair düşüncelerinin sorulduğu araştırmada mültecilerle ilgili de soru yer aldı.

Raporda, İdlib krizinin de bir sonucu olarak Türkiye’de yaşayan mültecilerin sayısının günden güne arttıkça halkın Suriyeli mültecilere bakışı olumsuz bir hâl almaya başladığı vurgulandı.

Raporada göre seçmenin %70,5’i mültecilerin ekonomiye zarar verdiğini, düşünürken %14,5’i katılmadığı, %14,9’u ise fikrinin olmadığının beyan etti. Yine seçmenin %60’ı mültecilerin savaştan sonra evlerine dönmeyeceklerini belirtirken %23,1’i döneceğini, %16,9 u da fikrinin olmadığını ifade etti. Mültecilere vatandaşlık verilmesi gerektiğini düşünenlerin oranı %8,3’te kalırken %76,6’sı da sığınmacılara vatandaşlık verilmemesi gerektiğini düşünüyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: