Avrupadan

Yunanistan’da mültecilerle dayanışma eylemleri

Yunanistan'ın Atina, Selanik kentlerinde ve Girit adasında binlerce kişi, yapılan yürüyüşlerle mültecilere yönelik baskıları protesto etti.

Yunanistan’ın Atina, Selanik kentlerinde ve Girit adasında binlerce kişi, yapılan yürüyüşlerle mültecilere yönelik baskıları protesto etti.

Evrensel Gazetesi’nden Seyit Aldoğan’ın haberine göre Başkent Atina’da sol örgüt ve partilerle demokratik kuruluşların, sendikaların, gençlik örgütlerinin ve savaş karşıtı örgütlerin çağrısıyla bir araya gelen binlerce kişi, Atina Üniversitesinin yönetim binasının bulunduğu Propilya Meydanı’nda toplanarak Yunanistan hükümetinin göçmen politikasını protesto etti.

Alanda yapılan konuşmalarda ve dağıtılan bildirilerde hükümetin göçmen politikasının aynı zamanda faşist örgütlenmelere ve gericilere kara propaganda yapma zemini hazırladığı vurgulandı.

https://platform.twitter.com/widgets.js

Propilya Meydanı’nda başlayan ve meclis binasına kadar süren yürüyüş boyunca göçmenlerle “Emperyalistler dünyayı paylaşırken halkların kanıyla sınırlar yeniden çiziliyor”, “Ülkelerinde bombalanıyorlar burada cezaevine konuyorlar”, “Göçmenler değil polisler ve naziler sınır dışı edilsin”, gibi dayanışma sloganları atıldı ve sınırların açılması talep edildi. Polisin geniş güvenlik önlemleri aldığı  görülürken halk, yürüyüş boyunca göstericilere destek verdi.

Meclis binası önünde yapılan konuşmalarda adalarda ve Meriç bölgesinde göçmenlere yönelik izlenen ırkçılığa ve  devlet terörüne karşı sokaklara çıkma çağrısı  yapıldı. Ayrıca Türkiye Cumhurbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın göçmenleri koz olarak kullanma politikasının göçmenlerin yaşamına mal olduğu ve Ankara hükümetinin amacının göçmenlere serbest dolaşım hakkı sağlama değil göçmenleri dış politikalara alet etmek olduğu vurgulandı.

https://platform.twitter.com/widgets.js

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: