Avrupadan Sivil Toplumdan

‘Yunanistan mültecilere karşı insanlık dışı tedbirler aldı’

Af Örgütü yaptığı açıklamada Yunanistan’ın ülkeye girmeye çalışan mültecilere karşı “insanlık dışı tedbirler aldığı” belirtirken Göç Örgütü ise tüm ülkeleri göçmenlerin temel insan haklarına saygı duymaya çağırdı.

Uluslararası Af Örgütü yaptığı açıklamada Yunanistan’ın ülkeye girmeye çalışan mültecilere karşı insanlık dışı tedbirler aldığını belirtirken Uluslararası Göç Örgütü (IOM) ise tüm ülkeleri göçmenlerin temel insan haklarına saygı duymaya çağırdı.

Türkiye-Yunanistan sınırındaki insani kriz sürüyor. Binlerce mülteci, Yunanistan’a girmek için bekleyişini sürdürüyor. Yunan sınır polisleri ve askerler, geçmeye çalışanlara göz yaşartıcı gazla, zaman zaman da gerçek mermilerle müdahale ediyor. Şu ana kadar en az dört mülteci açılan ateşte hayatını kaybetti.

Ancak Yunanistan bu sayıları yalanlıyor. Atina hükümeti 29 Şubat’tan bu yana, sınırı geçmeye çalışan 39 bin göçmenin engellendiğini, geçmeyi başaran 254 göçmenin ise gözaltına alındığını açıkladı.

Yunanistan’a göre ülkeye giriş yaparken yakalanan göçmenlerin yüzde 64’ü Afganistanlı, yüzde 19’u Pakistanlı, yüzde 5’i Türkiyeli, yüzde 4’ü ise Suriyeli.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) ise 1 Mart ve 2 Mart tarihlerinde 1200 göçmenin deniz yoluyla Yunan adalarına ulaştığını açıkladı. 

Yunanistan kaçak göçmenleri ülkelerine geri gönderecek

Yunanistan Göç Bakanı Notis Mitarachi, son bir haftadır kaçak yollarla Yunanistan’a geçmeye çalışan 39 bin kişinin geri gönderildiği duyuruldu. Mitarachi, gelen göçmenlerin ülkenin kuzey şehirlerinden Serez’e transfer edileceğini, ardından da kendi ülkelerine gönderileceğini söyledi.

Af Örgütü: “Yunanistan insanlık dışı tedbirler alıyor”

Londra merkezli insan hakları kuruluşu Amnesty International’dan (Uluslararası Af Örgütü) yapılan açıklamada Yunanistan’ın ülkeye girmeye çalışan mültecilere karşı “insanlık dışı tedbirler aldığı” belirtildi.

İnsan hakları örgütleri, tüm ülkeleri göçmenlerin haklarına saygı duymaya çağırdı

Tüm bu yaşananlar esnasında Yunanistan’ın iltica başvurularını durdurması ve göçmenlerin geri gönderileceğini açıklaması, insan hakları örgütlerinin tepkisini çekti.

Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu (IFRC) Başkanı Francesco Rocca, sınır bölgesine yaptığı ziyarette “Göçmenlerin bir kez daha politik silah olarak kullanıldığını görmek çok üzücü. Bu durum kabul edilemez” açıklamasında bulundu.

Uluslararası Göç Örgütü (IOM) ise tüm ülkeleri göçmenlerin temel insan haklarına saygı duymaya çağırarak “Uluslararası korumaya ihtiyaç duyanlara karşı yasal yükümlülüklerin yerine getirilmesi gerekiyor” dedi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: