Avrupadan

AB’den mali yardım için ‘göçü durdurun’ şartı

Avrupa Birliği, Türkiye'ye ilave mali yardımların ele alınabilmesi için Avrupa sınırlarına insan akınının durdurulması gerektiğini söyledi.

Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Borrell, Türkiye’nin Avrupa sınırlarının açık olmadığını belirterek Türkiye’ye ilave mali yardımların ele alınabilmesi için Avrupa sınırlarına insan akınının durdurulması gerektiğini söyledi.

Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’de yapılan olağanüstü AB Dış İlişkiler Konseyi toplantısı sonrasında Hırvatistan Dışişleri Bakanı Gordan Grlić Radman ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Türkiyeli yetkililerin mülteciler için sınırların açıldığı yönündeki açıklamalarına tepki gösteren Borrell, “Önce oyuna son verilmeli” diyerek Türkiye’ye ilave mali yardımların ele alınabilmesi için Avrupa sınırlarına insan akınının durdurulması gerektiğini söyledi.

Hırvatistan Dışişleri Bakanı Radman da Türkiye ile diyalogun koparılmaması gerektiğini belirterek “Türkiye’nin Erdoğan’dan ibaret olmadığını, Erdoğan’ın da tüm Türkiye’yi temsil etmediğini dikkate almamız gerekiyor” dedi.

Borrell: Avrupa sınırlarının açık olduğu iddiası yanlış

“Önce kapıların açık olduğuna inanan ve geçmeyen çalışan göçmenlerin akınını durdurmak gerekiyor. Konumuz mali yardımlar değil, iletişim” diyen Borrell, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Avrupa sınırlarının açık olduğu iddiası yanlış… İnsanların gerçekleri bilmesi gerekiyor. İnsanlara, ‘Avrupa’ya gidin kapılar açık’ denilmemesi gerekiyor. Bu oyuna son verilmeli.

“Türkiye’nin ev sahipliği yaptığı 4 milyon mülteci nedeniyle ağır bir yük altında olduğunu biliyoruz. Ancak önce normalleşme sağlamalıyız. Sonra konuşacak çok konumuz var.

“İnsan akınının azaldığını öğrenmekten mutluluk duyacağımı söyleyeyim. Sınırların açık olduğu mesajının doğru olmadığı çok açık. Bizim öncelikli beklentimiz sınırlarda durumun normalleşmesidir.

Radman: Türkiye Erdoğan’dan ibaret değil

Hırvatistan Dışişleri Bakanı Gordan Grlić Radman de Türkiye ile yaşanan gerilim hakkında konuştu.

Türkiye ile diyalogun koparılmaması gerektiğini ancak Türkiye hükümetinden 2016 yılında imzalanan AB-Türkiye Mülteci Mutabakatı’nın öngördüğü yükümlülüklere uymasını beklediklerini vurguladı.

Türkiye ile sorunların diplomasi yoluyla çözümlenmesine odaklandıklarını anlatan Radman, “Türkiye’nin Erdoğan’dan ibaret olmadığını, Erdoğan’ın da tüm Türkiye’yi temsil etmediğini dikkate almamız gerekiyor. Türkiye çok büyük bir ülke…” diye konuştu.

Almanya Dışişleri Bakanı: AB Erdoğan’a boyun eğmeyecek

Öte yandan Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas da Türkiye’ye ek mali yardım yapılmasına karşı çıktı. “AB’nin Erdoğan’ın baskısına boyun eğmeyeceğini” belirten Maas, ancak “ihtiyacın artması durumunda” 2016 yılında imzalanan Mülteci Mutabakatı çerçevesinde halihazırda taahhüt edilmiş ödemelerin hızlandırılması için görüşmeler yapılabileceğini” kaydetti.

2016’daki mutabakat çerçevesinde bu yıl bir milyar euroluk ödeme planlandığına işaret eden Maas, sığınmacı baskısının artması durumunda bu miktarın “hızlandırılmış bir şekilde” iletilmesi için görüşülebileceğini belirtti.

Avusturya Dışişleri Bakanı: Şantaja izin vermeyeceğiz

Avusturya Dışişleri Bakanı Alexander Schallenberg de Zagreb’deki toplantıda yaptığı açıklamada Türkiye’nin sığınmacıları Yunanistan sınırına göndermesinin kesinlikle kabul edilemez olduğunu söyledi.

Schallenberg, “Bize şantaj yapılmasına izin vermeyeceğimizi açıkça göstermek büyük önem taşıyor” dedi.

Kaynak: Deutsche Welle Türkçe

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: