Avrupadan

Alman hükümetine “mültecileri al” çağrısı

İnsan hakları kuruluşları, Alman hükümetini Yunanistan'dan mülteci almaya çağırdı.

İnsan hakları kuruluşları, Alman hükümetini Yunanistan’dan göçmen almaya çağırdı. Önceliğin reşit olmayan ve yalnız olan çocuklar ile çocuklu ailelere tanınması talep ediliyor.

Almanya’daki pek çok çocuk ve insan hakları kuruluşu, federal hükümeti Yunanistan’dan göçmen almaya çağırdı. Alman Çocuk Koruma Birliği’nin Başkanı Heinz Hilgers, İçişleri Bakanı Horst Seehofer’den çocuk yaştaki sığınmacıların ve çocuklu ailelerin alınmasına karşı gösterdiği direnişten vazgeçmesini talep etti.

Alman Çocuk Koruma Birliği’nin Başkanı Hilgers, sadece Midilli Adası’ndaki Moria kampında yaklaşık 7 bin çocuğun bulunduğunu, oradaki koşulların “Avrupa için bir utanç” olduğunu söyledi. Alman Çocuk Koruma Birliği, federal hükümetin Avrupa çapında bir çözüm bulunması yönünde gösterdiği çabanın takdire şayan olduğunu, ancak bunun aylar sürdüğünü ve kamplardaki çocukların artık zamanı olmadığını da hatırlattı.

Alman Çocuk Koruma Birliği Başkanı Heinz Hilgers
Alman Çocuk Koruma Birliği Başkanı Heinz Hilgers

Almanya öncü rolü üstlenmeli

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin Almanya Hukuk Bölümü Başkanı Roland Bank da pek çok kuruluşun yaptığı mülteci alımına ilişkin çağrıların memnuniyet verici olduğunu söyledi. Bank, ayrıca içinde bulunulan kritik dönemde ise Almanya’nın öncü rolü üstlenmesi gerektiğini ve belli sayıda sığınmacıyı kabul edebileceğini belirtti.

Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer
Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer

Alman hükümeti ise Yunanistan’dan sığınmacı alınması konusunda çekimser davranıyor ve Avrupa çapında bir çözüm için ısrar ediyor. Almanya, 2015’te olduğu gibi sığınmacılara kapıları acması halinde daha çok göçmenin Almanya’ya gelmek için Avrupa’ya doğru yola çıkacağında ısrar ediyor.

140 belediye mülteci almak için hazır

Almanya’da uzun süredir pek çok kent ve yerel yönetim, Yunanistan’dan mülteci alınması için federal hükümete çagrı yapıp izin vermesini talep diyor. Yunanistan’dan mülteci alımı federal hükümetin sorumluluğuna giriyor.

Almanya’da aralarında Köln, Düsseldorf, Hannover, Potsdam gibi irili ufaklı 140 belediye, mülteci alınması için başvuruda bulunmuş, ayrıca pek çok kentte “Bizde yer var” sloganıyla sığınmacı alımı için gösteriler düzenlenmişti.

Federal hükümet mülteci alımı konusunda çekimser davranırken, Yeşiller partisinin hazırlattığı bir bilirkişi raporuna göre Almanya’da eyaletler, federal hükümetin onayı olmadan da Yunanistan’dan mülteci alabilir. Hazırlanan bilirkişi raporuna göre, eyaletlerin federal hükümetin onayı olmadan, insani gerekçelere dayanarak zor durumda olan ve özellikle korunmaya muhtaç, çocuklar, çocuklu anneler ve yalnız sığınmacılar gibi kişileri alması konusunda hem Almanya Federal Anayasası hem de mevcut diğer kanunlar, eyalet hükümetlerine hareket serbestisi ve takdir yetkisi tanıyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: