Avrupadan

Arapça kliple mültecileri ülkeye çağırdı

Aşırı sağcı parti İsveç Demokratları'nın aksine Feminist Girişim Partisi'nin Libya kökenli lideri zıt yönde çağrı yapan video yayımladı

Aşırı sağcı parti İsveç Demokratları’nın lideri Jimmie Akesson’un Edirne’de mültecilere “Bize gelmeyin. İsveç dolu” yazılı bildiriler dağıtması karşısında Feminist Girişim Partisi’nin Libya kökenli lideri zıt yönde çağrı yapan video yayımladı

Ankara’nın Suriye’nin İdlib vilayetindeki krizine karşılık olarak sınır kapılarını mültecilere Avrupa’ya geçişi için açması, Avrupa’yı karıştırdı. İsveç’, yeni mültecilerle ilgili tavır konusunda bölündü. Aşırı sağcı parti İsveç Demokratları’nın lideri Jimmie Akesson’un Edirne’de mültecilere “Bize gelmeyin. İsveç dolu” yazılı bildiriler dağıtması karşısında Feminist Girişim Partisi zıt yönde bir açıklama yaptı.

Feminist Girişim Partisi’nin Libya kökenli lideri Farida al-Abani, Arapça olarak milyonlarca göçmeni İsveç’e çağırdığı bir videoyu sosyal medyada paylaştı.

‘Irkçı bir parti yalan yayıyor, onları dinlemeyin’

Akesson’un “İsveç dolu. Size daha fazla para veremeyiz, konut sağlayamayız” diyen bildirisine yanıt veren al-Abani, videoyu paylaştığı tweette şunları yazdı:

“Uçakla gitmek paraya mal oluyor ve iklime zarar veriyor, bildiri basmak paraya mal oluyor ve bildiri çok az kişiye ulaşıyor. Neyse ki ben Arapça biliyorum ve internetin milyonlara ulaşabildiği bir gerçek. Kısaca diyorum ki, ‘Irkçı bir parti yalan yayıyor, onları dinlemeyin, buraya hoşgelirsiniz, dolu değiliz.”

‘2015 yeniden’

Facebook paylaşımında da 10 milyonluk İsveç’in 163 bin mülteciyi kabul ettiği 5 yıl öncesi için “İsveç’in bir 2015’e daha ihtiyacı var ve bizim de o zaman gördüğümüzü insanlığı yansıtan bir politikaya ihtiyacımız var” diyen Feminist Girişim Partisi lideri, “2015 yeniden” etiketiyle şöyle devam etti:

‘Kalıcı oturma izni verelim’

“İsveç’in kalıcı oturma izinleri vermeye geri dönmesinin vakti geldi, daha da büyüyen duvarlar üzerimize devrilmeden sınırlarımızı açmanın vakti geldi. Sorumluluk neymiş, haydi gösterelim.”

Al-Abani’nin paylaşımları sosyal medyada İsveç’teki bölünmüşlüğü yansıtır şekilde hem olumlu hem de olumsuz tepki aldı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: