Kadın

8 Mart’ı sınırda karşıladı: Avrupa’nın hediyesi gaz bombası oldu

İranlı mülteci Gazel Moteve, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nü Edirne sınırında karşıladı. İnsanca yaşam hayaliyle sınırda bekleyen Moteve, Yunan güvenlik güçlerinin saldırısına tepkili.

Edirne’nin Yunanistan’a açılan Pazarkule Sınır Kapısı ve çevresinde mülteciler Yunanistan’a geçiş yapmak için bekleyişini sürdürüyor. Kadın ve çocukların da aralarında bulunduğu mülteciler, geceleri kurdukları çadırlarda barınıyor, yaktıkları ateşlerle ısınmaya çalışıyor. Zor şartlar altında bekleyen mülteci kadınlar, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü de sınırda karşıladı.

İran’da gazetecilik yaparken, 6 yıl önce ülkesindeki olumsuz şartlar nedeniyle, Türkiye’ye gelen, felçli eşi ve 12 yaşındaki oğlu ile günlerdir Yunanistan sınırında bekleyen Gazel Moteve de onlardan biri.

‘KADINLAR GÜNÜ HEDİYESİ GAZ BOMBASI’

Pazarkule Sınır Kapısı çevresinde eşi ve oğlu ile kurduğu çadırda günlerdir bekleyen Gazel Moteve, Yunanistan güvenlik güçlerinin attığı gaz fişeklerini göstererek, “Avrupa bize Kadınlar Günü hediyesi olarak bu gaz fişeklerini göndermiş. Bize bunu layık görmüşler, Avrupa’ya teşekkür ederiz. Bu kadarı da çok ağır oldu. Yardım etmek yerine böyle bir hediye göndermişler. Kadınlar ve çocukları gönderdikleri hediyeler yüzünden burada nefes alamıyorlar” dedi.

Yunanistan sınırında Avrupa hayaliyle bekleyen diğer kadınlara da mesaj veren Moteve, “Kadınlar kendi kendilerini koruyacak. Birbirimizi koruyalım, düşünelim. Bir anne, bir çocuğunu daha güzel düşünebiliyor. O yüzen kadınlar birbirlerini düşünsün. Ben ve çocuğum burada nasıl yaşıyoruz, onu düşünsünler. Benim çocuğum aç mı onu düşünsünler, bu soğukta ne yapıyoruz, onu düşünsünler” diye konuştu.

‘SAVAŞ MEYDANI GİBİ YAPTILAR’

Çadırda hayatının en zor günlerini geçirdiğini anlatan Gazel Moteve, “Herkesin Avrupa gideceğini öğrenince kaldığımız Uşak’tan yola çıkıp, geldik buraya. Ancak Avrupa bizi istemiyor. Biz zaten Yunanistan’dan geçmek istiyoruz. Yunanistan’da kalmak istemiyoruz ki, ama bunu anlatmak zor bu dünyada para konuşuyor. Parayı düşündükleri için bizi düşünmüyorlar. Yunan askerleri gaz bombası atıyor. Burasını savaş meydana gibi yaptılar. Bu gaz bombası savaş meydanı içindir. Çocukları, kadınlar etkileniyor, nefes alamıyorlar. Gece tam 5 saat bu gaz bombasını attılar ve hiç kimseyi düşünmediler. Gaz bombası çadırımızın 2-3metre yanına düştü, eşim hasta çocuğum var” diye konuştu.

‘ÇOCUĞUM GELECEĞİNİN BELLİ OLMASINI İSTİYOR’

Oğlunun da Avrupa’ya gitmek için okulunu bıraktığını söyleyen Moteve, “Biz de insanız, bizim de haklarımız var. Avrupa bizi istemiyor, ne yapacağız? Normal bir yaşantı istiyoruz herkesi gibi” dedi.

Haber: Evrensel.Net

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: