Geçişler

Ege Denizi’nde geçişler devam ediyor!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Ege Denizi'nin geçişlere kapatılması yönündeki talimatlara rağmen geçişler devam ediyor. Sahil Güvenlik iki günde 361 mülteci engelledi.

Haber Merkezi – Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ege Denizi’nin geçişlere kapatılması yönündeki talimatlara rağmen geçişler devam ediyor. Sahil Güvenlik üç günde 396 mülteci engelledi.

Türkiye’nin Avrupa’ya göçmen geçişlerini engellemeyeceği ve Yunanistan ile sınır kapılarını açacağı yönündeki açıklamalarının ardından kara ve deniz yoluyla Yunanistan’a geçmeye çabalayan mültecilerin yaşadığı insanlık dramı devam ediyor.

Ancak kara geçişinin aksine deniz üzerinden geçişler mülteci geçişine kapalı tutuluyor. Kıyı bölgelerinde bekleyen mülteciler Edirne’ye yönlendiriliyor ancak Yunanistan’ın kara sınırını kapalı tutmasından dolayı mülteciler deniz yolunu kullanmayı sürdürüyor.

Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın açıklamasına göre, Aydın, İzmir, Muğla ve Çanakkale açıklarında 6-7 Mart tarihleri arasında toplamda 361 ve 9 Mart’ta ise 35 mülteci durduruldu. Mültecilerin yoğunluklu olarak Suriyeli ve Afganistanlı olduğu da açıklamada yer verildi. Açıklamada ayrıca, bazı lastik botların Yunan Sahil Güvenlik güçleri tarafından geri itildiği belirtildi.

GEÇEN YILA GÖRE SAYILAR YÜKSELDİ

Yine Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın verilerine göre, Mart ayının ilk dokuz gününde bin 707 mültecinin geçişi engellendi. 2019 ayının Mart ayının tamamında engellenen mülteci sayısı 635. 2020’nin tamamında durdurulan mülteci sayısı ise 7 bin 853.

BM VE IOM GÜNCEL VERİLERİ AÇIKLAMADI

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği ve Uluslararası Göç Örgüt’ü deniz yoluyla ilgili geçişlere dair güncel verileri açıklamadı. BM rakamlarına göre 1 Mart’ta 807, 2 Mart’ta ise 663 mülteci deniz yoluyla Yunanistan’a ait adalara geçiş yaptı.

ERDOĞAN DENİZ GEÇİŞLERİNİN KAPATILMASI TALİMATINI VERMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Sahil Güvenlik Komutanlığı’na verdiği talimat ile Ege Denizi’nde mülteci geçişi kapatıldı. Konu ile Sahil Güvenlik Komutanlığı’ndan yapılan açıklamada:

“Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ve Sayın İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’nun takibiyle, kaçak göçmenlerin deniz geçişlerinin tehlikeli olması nedeniyle Ege Denizi’nden geçişlerine izin verilmiyor” denilmişti.

Kaynak: Sahil Güvenlik

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: