Avrupadan Güncel

AB Erdoğan görüşmesinden sonuç çıkmadı

Mültecilerin yakından takip ettiği Avrupa Birliği ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasındaki ilk görüşmeden sonuç çıkmadı. Erdoğan, görüşmenin ardından açıklamaya katılmadı

Mültecilerin yakından takip ettiği Avrupa Birliği ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasındaki ilk görüşmeden sonuç çıkmadı. Erdoğan, görüşmenin ardından açıklamaya katılmadı

Brüksel’de, Avrupa Birliği (AB) yetkilileri ile Suriye ve göçmen krizini görüşen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan toplantı başladıktan yaklaşık bir buçuk saat sonra Avrupa Birliği Konseyi’nden ayrıldı. Görüşmenin hemen ardından yapılan basın toplantısına Erdoğan katılmadı.

Erdoğan ile görüşen Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel ve Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen “olumlu adımlar attıklarını ancak bunun sadece bir başlangıç olduğunu” ifade etti.

Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel toplantı sonrasında düzenlenen basın toplantısında konuşarak, “Bizler AB ile Türkiye arasında imzalanan sığınmacı anlaşmasını görüştük. Anlaşmazlıkları gidermeye ve durumu açıklığa kavuşturmaya çalışıyoruz. Yanlış anlaşılmalar var. Bunun yanı sıra Avrupa Birliği’nin Türkiye’deki mülteciler için 6 milyar euro taahhütte bulunduğunu hatırlatmak istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

AB yetkilileri konuyu üye ülkeler ile görüşecek

Güvenlik konularının da ele alındığını ifade eden Michel, Bizler Avrupa Birliği Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’i bu iş için görevlendirdik, üye ülkeler ile de görüşeceğiz. ” dedi.

Pozitif mesajlar vermeye çalışan Charles Michel, “Bunu doğru yönde atılmış bir adım olarak görmek gerekiyor ancak yapılacak daha çok iş var.” dedi.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ise ,”Göçmenlerin ve Yunanistan’ın yanı sıra Türkiye’nin de yardıma ihtiyacı var. Diyaloğumuz güzel geçti. Hem AB’nin hem Türkiye’nin çıkarlarını karşılayacak şekilde ilerleme sağlamaya çalışacağız.” şeklinde konuştu.

Haber: Euronews

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: