Sivil Toplumdan

Avukatlardan “Savaşsız ve Sınırsız Bir Dünya” çağrısı

17 ülkeden 806 avukat Türkiye-Yunanistan sınırında mültecilere yaşatılanlara tepki göstererek “Acilen savaş ve sınır politikalarına son verilmeli” dedi.

Türkiye, Yunanistan, ABD, Almanya, Avusturya, Belçika, Brezilya, Fransa, Japonya, Katalonya, İngiltere, İspanya, İsviçre, İtalya, Nepal, Polonya ve Tunus’tan 806 avukat “Savaşsız ve Sınırsız Bir Dünya” çağrısı yaptı.

Avukatlar, çağrı metninde “Türkiye ve diğer devletler, Suriye’den bir an önce çekilsin; savaş politikalarından vazgeçilsin” ve “Mültecilerin yaşamının pazarlık aracı olarak kullanılmasına derhal son verilsin ve mültecilerin yaşam güvenliği bir an önce sağlansın” derken, Türkiye ve Yunanistan sınırlarında yaşananlarla uluslararası hukukun ve temel insan haklarının ayaklar altına alındığını belirtti.

Türkiye’den Adana, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Antep, İzmir, Mardin, Mersin, Urfa ve Van Baro Başkanlarının da imzaladığı bildiride şu ifadelere yer verildi:

“Acilen savaş ve sınır politikalarına son verilmeli”

“Bugün, Türkiye ve Yunanistan sınırlarında yaşananlarla uluslararası hukuk ve temel insan hakları ayaklar altına alınmaktadır.

“Egemenlerin paylaşım savaşları sonucu yaşadıkları toprakları terk etmek zorunda kalan dünyanın çeşitli halklarından mülteciler, bugün, Ege’nin iki yakası arasında yaşam mücadelesi vermektedir.

“Bu tablonun ortadan kalkması için acilen savaş ve sınır politikalarına son verilmeli, bu politikalar için mültecilerin şantaj unsuru olarak kullanılmasından, mültecilere yönelik fiziksel ve öldürmeye dönük saldırılardan vazgeçilmelidir.

“Bu nedenlerle bizler, aşağıda imzası bulunan avukatlar olarak, yaşanan gelişmeler karsısında, herkesi, devletlerin savaş ve sınır politikalarına karşı olmaya çağırıyor ve şunları talep ediyoruz:

“Türkiye ve diğer devletler, Suriye’den bir an önce çekilsin; savaş politikalarından vazgeçilsin.

“Mültecilerin yaşamının pazarlık aracı olarak kullanılmasına derhal son verilsin ve mültecilerin yaşam güvenliği bir an önce sağlansın.”

İmzacı listesi için tıklayın

Haber: Bianet

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: