Medya

Sözcü bu sefer mültecileri turizm için tehdit olarak gördü

Mültecilerle ilgili attıkları manşetlerle de gündeme gelen Sözcü Gazetesi bu sefer mültecileri turizm için tehdit olarak gördü.

Mültecilerle ilgili attıkları nefret söylemi içeren manşetlerle de dikkat çeken Sözcü Gazetesi bu sefer mültecileri turizm için tehdit olarak gördü.

‘Ulusalcı’ yayın çizgisiyle bilinen Sözcü Gazetesi mülteciler konusunda ötekileştirici politika seyretmeyi sürdürüyor. Başta Suriyeli mülteciler olmak üzere mültecilerle ilgili ırkçı haberler yapan gazete bu sefer turizm sektöründeki krizin arkasında Corona virüsü ile birlikte mültecileri aradı.

Gazetenin Muğla muhabiri Mustafa Sarıipek’in imzası ile 9 Mart tarihinde yayınlanan ‘Mültecilere açılan kapılar turizm için tehdit olabilir!’ başlıklı haberde mülteciler yine bir sorunun kaynağı olarak gösterildi.

Haberde doğrudan verilen “Rusya ile sağlanan ateşkes sonrasında derin bir nefes alacağı düşünülürken, şimdi de mülteciler sorun oldu. Mülteci hareketliliği nedeniyle Ege sahillerine rezervasyonlar alt seviyelere indi” ifadeleri ile algı yaratılmaya çalışıldı.

Haberin tek kaynağı değerlendirmelerine yer verilen Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (GETOB) Başkanı Bülent Bülbüloğlu olurken haberde herhangi bir sayısal veriye de yer verilmedi. Turizmci Bülbüloğlu, mülteci sorununun turizmi çok etkilediğini iddia ediyor.

Sözcü Gazetesi ve benzeri yayın organlarının attığı başlıklar toplumdaki mülteci algısının olumsuz olarak pekişmesine neden olmakta ve mülteciler kriminalize edilmektedir. Şimdiye kadar yapılan haberlerde mülteciler, yaşanan bütün sorunların (kriz, işsizlik, kira artışı, hastalıklar, adli suçlar, asker ölümleri vb) sebebi olarak gösterildi.

Sözcü’nün daha önce attığı başlıklardan örnekler

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: