Covid-19 Sivil Toplumdan

Halkların Köprüsü: Mülteciler için de acil korona tedbiri alınsın

Yunanistan sınırındaki mültecilerin barınma, beslenme ve temizlik ihtiyaçlarını karşılamaktan uzak olduğunu dile getiren Halkların Köprüsü Derneği acilen koronavirüsüne karşı önlem alınmasını istedi.

Yunanistan sınırındaki mültecilerin barınma, beslenme ve temizlik ihtiyaçlarını karşılamaktan uzak olduğunu dile getiren Halkların Köprüsü Derneği acilen koronavirüsüne karşı önlem alınmasını istedi.

Mültecilerle ilgili çalışmalarıyla bilinen Halkların Köprüsü Derneği, Hükümet yetkililerine mültecilerin gereksinim duydukları sağlık hizmetlerinin sunulması çağrısı yaptı. Dernek tarafından yapılan yazılı açıklamada, mültecilerin çok ağır koşullarda bir yaşam savaşı verirken amansız bir virüs salgınının ortaya çıkmış olmasının durumun vahametini artırdığı vurgulandı.

Türkiye ve Yunanistan sınırlarına yığılmış olan mültecilerin Covid-19 salgınından etkilenmemesi için acilen tedbir alınması gerektiği belirtilen açıklamada, “Barınma, beslenme ve temizlik gibi en temel ihtiyaçları karşılanamayan ve her türlü insan hakkı ihlaliyle karşılaşan mülteciler büyük bir sağlık riski altındadır. Şu anda dünyayı alt üst etmekte olan bulaşıcı virüs, hemen etkili bir müdahaleyle kontrol altına alınamazsa, sadece mültecileri hasta etmekle kalmayacak, tüm coğrafyamızda yayılarak hepimizi derinden etkileyecektir.” denildi.

Halkların Köprüsü Derneği tarafından yapılan açıklamanın tamamı şu şekilde:

MÜLTECİLER BÜYÜK BİR SAĞLIK RİSKİ ALTINDA

Tüm Dünyanın, Dünya Sağlık Örgütü tarafından bir Pandemi olarak tanımladığı Covid-19 salgınına karşı teyakkuzda olduğu bu günlerde Türkiye ve Yunanistan sınırlarına yığılmış olan mültecilerin çok büyük bir tehlikede olduğu ortadadır. Sınırda yaşanan insanlık krizinin çözülmesi, hem ülkemiz hem de tüm insanlık için acil bir öncelik olmalıdır.

Mülteciler çok ağır koşullarda bir yaşam savaşı verirken amansız bir virüs salgınının ortaya çıkmış olması durumun vahametini artırmıştır. Barınma, beslenme ve temizlik gibi en temel ihtiyaçları karşılanamayan ve her türlü insan hakkı ihlaliyle karşılaşan mülteciler büyük bir sağlık riski altındadır. Şu anda dünyayı alt üst etmekte olan bulaşıcı virüs, hemen etkili bir müdahaleyle kontrol altına alınamazsa, sadece mültecileri hasta etmekle kalmayacak, tüm coğrafyamızda yayılarak hepimizi derinden etkileyecektir.

SAĞLIK EKİPLERİ OLUŞTURULSUN

Hükümeti ve Sağlık Bakanlığı yetkililerini ivedi olarak mültecilerin yaşam koşullarıyla ilgilenmeye, 1951 Cenevre Sözleşmesine uygun olarak temel ihtiyaçlarını karşılamaya, devletin tüm imkanlarını kullanarak sağlık ekipleri oluşturmaya, alkollü temizlik kitleri dağıtmaya, virüs tespit edilen mültecileri ve onlarla temasta olanları tedavi etmeye, gerekirse insani koşullarda karantina önlemleri almaya ve tüm sağlık meslek örgütlerini süreci izlemeye davet ediyoruz. (DUVAR)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: