Derneğin Çalışmaları

Mültecilerle Gazetecilik Atölyesinin ilk toplantısını yaptık

Mülteci Medyası Derneği olarak mültecilere yönelik gazetecilik atölyesinin ilk toplantısını gerçekleştirdik.

Mültecilerin haber üretebildiği bir medya platformu oluşturmak amacıyla kurulan Mülteci Medyası Derneği olarak mültecilere yönelik gazetecilik atölyesinin ilk toplantısını gerçekleştirdik.

İzmir’de Suriyeli Mültecilerle Dayanışma Derneği’nde gerçekleşen atölyenin açılışında konuşan Dernek Başkanı Deysem Siti derneğin kuruluş amaçlarına dair bilgi verdi.

Önceliğimizin mültecilerin kendilerini anlatma imkanına sahip olabildiği bir medya platformu oluşturmak olduğunu dile getiren Deysem Siti, mültecilerin hukuki statüsüne ilişkin Cenevre Sözleşmesi’ndeki hak ve özgürlüklerin geleneksel ve dijital medyada görünür olması, mülteci hakları odaklı bir medya perspektifinin oluşturulması ve bir arada yaşamının önünde engel olan medyadaki nefret söylemlerinin azaltılması çalışma yürüteceğimizi belirtti.

Atölyede, mültecilerle ilgili uluslararası ve ulusal mevzuatlara değinildi ve bu mevzuatların mültecilere tanıdığı haklar anlatıldı. Ardından da Türkiye basınında mültecilerin durumu ele alındı ve mültecilerin haber yapmasının önemine değinildi.

Atölyenin ardından katılımcılarla birlikte haber konuları belirlendi ve mültecilerin haber üretim ve yazım süreçlerine destek verilecek.

Önümüzdeki ay yeni bir atölye daha düzenleyeceğiz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: