Covid-19 Haberler

TTB’den mülteciler için Covid-19 acilen önlem alınsın uyarısı

Bianet'ten Evrim Kepenek'e konuşan Türk Tabipler Birliği (TTB) üyesi enfeksiyon hastalıkları uzmanı doktor Melahat Cengiz, Covid – 19 virüsüne karşı mültecilerle ilgili de acilen önlem alınması gerektiğini söyledi. 

Bianet’ten Evrim Kepenek’e konuşan Türk Tabipler Birliği (TTB) üyesi enfeksiyon hastalıkları uzmanı doktor Melahat Cengiz, Covid – 19 virüsüne karşı mültecilerle ilgili de acilen önlem alınması gerektiğini söyledi. 

“Mülteciler risk altında”

Doktor Melahat Cengiz

WHO’nun dünya için pandemi ilan ettiğini hatırlatan Cengiz, bu durumda en büyük risk altındaki grubun mülteciler olduğunu söyledi. 1. Dünya Savaşı’ndan sonra sıtma, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra kolera gibi bir hastalığın dünyaya yayıldığını söyleyen Cengiz, şu konuya dikkat çekti:

“Şu anda dünyada kontrollü savaşlar var. Bu savaşlar sonucunda böyle salgınlar yaşanıyor. Biz TTB olarak savaş bir halk sağlığı sorunudur derken tam olarak bunu kast ediyoruz. Bu süreçten en azla yoksullar ve mülteciler etkileniyor.”

“Sağlık Bakanlığı harekete geçsin”

Avrupa’ya gitmek için Türkiye sınırlarında bekleyen mültecilere dair Sağlık Bakanlığı’nın bir an önce harekete geçmesi gerektiğini söyleyen Cengiz, koruma tedbirlerini de şöyle sıraladı:

*Bulaşıcı hastalıklar en çok dezenfekte olmayan ortamlarda yayılır. Mülteciler şu an temiz olmayan koşullarda yaşıyor. Büyük risk altındalar. Bakanlık mültecilere, içinde alkollü su, kolonyalı mendil gibi maddelerin olduğu temizlik kiti dağıtabilir.

*Mültecilerin yoğun olduğu bölgelerde sağlık ekipleri ve özellikle Covid – 19 bilgisine sahip sağlıkçılar bulundurulmalı.

*O bölgeyi karantina altına almak insani bir uygulama olmayacaktır. Önemli olan mültecilerin sağlığa erişim hakkını sağlamak ve temiz koşulları yaratmak. Bu bakış açısıyla Sağlık Bakanlığı’nın bir an önce harekete geçmesini öneriyorum.

*Bu hastalık artık salgın değil pandemi ilan edildi. Bütün dünyayı sardı ve sarabilir anlamına geliyor. Bu da mültecilerin göç yollarında olduğunu da düşündüğümüzde daha risk altında olduğunu görüyoruz. Acile harekete geçilmesi gerekiyor.

*Mülteci çocukların da aralarında olduğu mülteci gruplarına Covid – 19 testi yapılması ve hastalık konusunda bilgilendirilmeleri gerekiyor.

* Covid – 19 konusunda mültecileri ilgilendirecek sağlık ekiplerinin mültecileri kendi dillerinde bilgilendirmesi için de çok dilli bir sağlık hizmeti verilmeli.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: