Geçişler

NYT: Sınırdaki mülteciler otobüslerle İstanbul’a döndürülüyor

New York Times (NYT) gazetesi, sınırda Yunanistan’a geçmeye çalışan mültecilerin otobüslerle İstanbul’a döndürüldüğünü öne sürdü.

New York Times gazetesi, geçen hafta Brüksel’de Avrupa Birliği liderleri arasında yapılan görüşmenin ardından Türkiye’nin, mültecilerin Avrupa’ya geçmesi için sınır kapılarını açma adımında “değişim” olduğunu aktardı. Sınırda Yunanistan’a geçmeye çalışan mültecilerin otobüslerle İstanbul’a döndürüldüğü belirtildi.

“OTOBÜSLERLE İSTANBUL’A DÖNDÜRÜLÜYORLAR”

T24’ün New York Times’a dayandırdığı habere göre, Türkiye’nin sınır kapılarını açması üzerine Yunanistan sınırında Avrupa’ya gitmek için bekleyen mülteciler otobüslerle İstanbul’a geri döndürülüyor. Yunan yetkililer de sınırı geçmeye çalışan mülteci sayısının son günlerde binlerden yüzlere düştüğünü söyledi. 

Türkiye’nin göçmenlerin Avrupa’ya geçmesini kolaylaştırmada geri adım atması Avrupalı siyasetçiler tarafından Türkiye’nin yeniden sınırlarını kapatma ve ikinci bir göç dalgasını engelleme girişimi olarak yorumlandı. Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la yapılan görüşmenin sınırda normalleşmeye dönülmesi için “iyi bir başlangıç” olduğunu söylemişti. 

“AB DAHA ÇOK PARA VERMEYE YAKLAŞTI”

Avrupa Birliği’nin eski Türkiye büyükelçisi Marc Pierini, Türkiye’nin sınırları açma adımının Avrupa Birliği tarafından ‘şantaj’ olarak görüldüğünü ve mülteciler konusunda bir anlaşmaya varmayı zorlaştırdığını söyledi. Pierini, AB’nin Türkiye’ye mültecileri barındırması için daha çok para vermeye yaklaştığını söyledi. 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: