Avrupadan

Paris’teki mültecilerden Yunanistan sınırındaki mültecilere dayanışma mesajı

Paris’teki Yunanistan Büyükelçiliği önünde bir araya gelen mülteciler, Türkiye-Yunanistan sınırındaki mültecilerle dayanışma eylemi yaptı.

Paris’teki Yunanistan Büyükelçiliği önünde bir araya gelen mülteciler, Avrupa’ya iltica etmek isterken hak ihlali yaşayan mültecilere destek mesajı verdi ve Avrupa Birliği’nin mülteci politikaları eleştirildi.

Fransa’nın başkenti Paris’te Belgesiz Göçmenlerin Uluslararası Koalisyonu ve Yunan Öğrenci ve İşçilerin İnisiyatifi adlı kuruluşlar Türkiye-Yunanistan sınırındaki mültecilerle dayanışma eylemi yaptı.

Mülteciler “Bu suistimalleri şimdi Durdurmalıyız! Yunanistan sınırlarını, AB ile birlikte Müslüman sığınmacılar gelmesin diye mi kapatıyorsunuz ? Nerede kaldı sizin insan hakları anlayışınız ? Şiddetin sona ermesini ve sınırların açılmasını talep edin! Göçmenler ve anti-faşistlerle dayanışma! Herkes için hareket ve yerleşme özgürlüğü! Belgesiz göçmenlerin düzenli hale getirilmesi!” yazılı pankartlar taşıdı ve slogan attı.

Macron ve AB’nin mülteci politikalarını kınadıklarını vurgulayan mülteciler “Mültecilere sınırların açılmasını ve yerleşmek istedikleri ülkelere kabul edilmesini talep ediyoruz. Yunan-Türk sınırındaki suistimalleri durdurun, sınırları açın. Bu yaşananlar, Yunan-Türk sınırında kötü muamele gören mültecilerin ölümlerini ve binlerce insanın aşağılanmasını görmezden gelmek, Avrupa Birliği sınırlarını kapatmak isteyen Fransız hükumeti de dahil olmak üzere Avrupalı liderler tarafından yapılan siyasi tercihin sonucudur. Temel insan haklarına ve uluslararası hukuka aykırı olarak, dış sınırların kontrolünü muazzam bir şekilde para karşılığında kendi topraklarından geçen mültecileri tutmayı kabul eden Türkiye gibi diğer hükumetlere devretmeye devam ediyorlar. Yunan-Türk sınırında göçmenlere kötü muamele ediliyor. Yunanistan’a şişme botlarla geçmeye çalışan göçmenlerin şişme botları Yunan polisi ve ordusu tarafından demir çubuklarla delinmeye çalışılıyor, Onları geri dönmeye zorlamak için gerçek mermi ve göz yaşartıcı gaz kullanılıyor. Bu dayanılmaz görüntüler her gün dünya televizyonlarında görülüyor” şeklinde açıklama yaptı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: