Güncel Geçişler

‘Beklenenden daha çok mülteci bulunacak’

Bahar gelince onlarca mültecinin cansız bedenine rastlanacağını söyleyen İHD Van Şube Başkanı Melet, “Daha fazla ölüm yaşanmaması için önlem alınmalı” dedi

Bahar gelince onlarca mültecinin cansız bedenine rastlanacağını söyleyen İHD Van Şube Başkanı Melet, “Daha fazla ölüm yaşanmaması için önlem alınmalı” dedi

BirGün-Dilan Esen

Van’ın Çaldıran ilçesinin İran sınırında, önceki gün Jandarma ve AFAD ekipleri tarafından bulunan cansız bedenleri bulunan mültecilerin akıbeti hâlâ belirsizliğini koruyor. Donarak öldükleri tahmin edilen 7 mülteci ile birlikte bölgeden toplam 8 kişinin cansız bedeni bulundu.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Van Şube Başkanı Murat Melet yine aynı bölgede geçen ay İran’dan Türkiye’ye girmek isteyen 13 mültecinin donarak yaşamını yitirdiğini ve 10’unun Afgan 3’ünün ise Suriyeli olduğu ihbarını aldıklarını hatırlattı. Cansız bedeni bulunan mültecilerin ihbar edilenler olabileceğini öne sürdü.

KAYMAKAMLIKLA GÖRÜŞÜLECEK

Kimlikleri henüz açıklanmayan 7 mültecinin cansız bedenlerinin parçalanmış durumda bulunduğunu söyleyen Melet, “İşin acı tarafı şu; bedenlerin bulunması bahara kalınca vücut bütünlüğü korunmamış oluyor. Vahşi hayvanlar tarafından parçalanıyor. Belki daha hızlı şekilde müdahale edilseydi, vahşi hayvanlar tarafından parçalanmayacaklardı. Konuya ilişkin kaymakamlıkla görüşeceğiz fakat göçmenlerin Afgan, Pakistan ve Suriyeli olduklarını öğrendik. Bugüne kadar Van sınırında Suriyeli bir göçmene daha önce rastlanmamıştı” dedi.

‘BAHAR GELİNCE KARA BİR TABLO İLE KARŞILAŞACAĞIZ’

Kendilerine gelen ihbara göre 5 kişinin daha cansız bedeninin bulunması gerektiğine dikkat çeken Melet, “Bahar gelince kara bir tabloyla karşılaşacağız ve onlarca kişinin daha cenazesine denk geleceğiz. Maalesef böyle bir gerçek var. Mülteci kaçakçılığını yapanların ismi, köyü belli. Ancak buna dair bir tedbir alınmıyor” diye konuştu.

İnsanların göç etmelerinin çok sayıda sebebi olduğunun altını çizen Melet, şöyle konuştu: “Her ülkenin göçmenlere karşı sorumlulukları var. Sınırlarda yoğun güvenlik önlemeleri alınmalı, sınır ticareti yapanların uyarılmaları ve cezalandırılmaları gerekir. Ülkelerin bu konuya duyarlı yaklaşmama gibi bir sorunu var. ‘Benim vatandaşım değil, beni ilgilendirmez’ durumunu yaşıyoruz.”

NE OLMUŞTU?

Çaldıran ilçesinin İran sınırında araştırma ve inceleme yapan Jandarma ve AFAD ekipleri önceki gün, Afganistan, Pakistan ve Suriye uyruklu 7 mültecinin cansız bedeni bulmuştu. Donarak öldükleri tahmin edilen mültecilerin cenazeleri kesin ölüm nedenlerinin tespiti için Van Adli Tıp Kurumu’na gönderilmişti.

Geçen Şubat ayında Çaldıran ilçesinin İran sınırını kaçak yolla geçen 13 kaçak göçmenin tipiye yakalandıkları ve donarak hayatlarını kaybettiği ihbarı yapılmıştı. Ancak bölgeye, yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle ulaşım sağlanamadığı için araştırma yapılamamıştı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: