Güncel

Pazarkule’de mülteciler acil sağlık desteği istiyor

Pazarkule’de tampon bölgede bulunan Afganistanlı bir aile Evrensel'den Ercüment Akdeniz'e konuştu.

Pazarkule’de tampon bölgede bulunan Afganistanlı bir aile Evrensel’e konuştu. Mülteciler bekletildikleri alanda yeterli sağlık desteğinin olmadığını söyledi.

Koronavirüs salgını ülkeleri etkisi altına almaya devam ederken, mülteci ve göçmenlerin bu salgından nasıl etkilendikleri merak konusu. Gözler özellikle Yunanistan-Türkiye sınırında bulunan mültecilere odaklandı. Ne var ki sınırdan bilgi almak bir o kadar zor. Çünkü sınıra giden ve Meriç Nehri üzerindeki köylere dağılan bütün mülteciler bir noktada toplandı. O noktanın adı Pazarkule ve basının oraya girmesi yasak.

Pazarkule’de tampon bölgede bulunan Afganistanlı bir aileye ulaştık. Telefon aracılığı ile görüştüğümüz ve adını vermek istemeyen erkek mülteci, eşi ve beş çocuğu ile Yunanistan sınır kapısında beklediklerini ve alanda yeterli sağlık desteğinin bulunmadığını ifade etti.

“10-15 OTOBÜS İNSAN GÖNDERDİLER”

Sınır kapısının açılacağını duyunca İç Anadolu’dan Edirne’ye geldiklerini ifade eden Afgan mülteci Evrensel’e şunları söyledi:

“Dün akşam Pazarkule’ye 10-15 otobüs getirdiler. Biz yetişemedik. ‘Soğuk var, isteyen dönsün’ demişler. Dönen çok olmuş. Ama burada da hala çok insan var. Onlar bekledikçe biz de mecbur bekleyeceğiz, belki kapı açılır.”

“Tüm dünya koronavirisünü konuşuyor, orada durum nedir?” diye sorduğumuz Afgan mülteci, “Burada koronavirüs yok. Ama ben hasta oldum, çocuklarım hasta oldu. Burada doktor var ama iki saat sırada bekliyorsun, sıra ancak geliyor. İki tane hap verip gönderiyorlar. Başka bir destek yok. Sağlık yeterli değil. Böyle olmaz ki, belki bin kişi var sırada” diye konuştu.Reklam

DOKTOR, YEMEK SIRASINDA YÜZLERCE İNSAN

Doktor sırası kadar yemek sırasının da eziyete dönüştüğünü belirten Afgan mülteci, “Kapının açılması için bekliyoruz, ama ekmek de yetişmiyor. Beş gündür sıra uzadı. Sabah 5’te girdik sıraya, bütün aileye ekmek alamadık. Ekmek yetmiyor. Üç öğün yemek almak mümkün değil. Burası soğuk, çadırımız küçük. Çadır yağmur geçirmiyor ama alttan su geliyor. Orayı da battaniyelerle kapattık” İfadelerini kullandı.

Ekmek almak için tampon bölgeden çıkamadıklarını söyleyen mülteci, geri alınmamaktan korktuklarını söyledi. Belki kapı açılır umuduyla beklediklerini ifade eden Afgan mülteci “Yarın devletler arasında bir toplantı varmış, onu bekliyoruz şimdi. Ama ne çıkar bilmiyoruz” diye ekledi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: