Sivil Toplumdan

Halkların Köprüsü’nden Edirne’deki mültecilere dair rapor

Avrupa'ya gidebilmek için Edirne'de bekleyen mültecilere saha ziyareti gerçekleştiren Halkların Köprüsü Derneği rapor yayınladı.

Halkların Köprüsü Derneği, Pazarkule sınır kapısında yaşanan insanlık krizini yerinde görmek ve mültecilerle dayanışmak içi 7 Mart 2020 tarihinde Edirne’ye gitmişti. Derneğin üyeleri, dağıtımın yanı sıra, yerel yönetimdeki görevlilerden sürece ilişkin bilgi aldı ve sınırdaki mültecilerle görüşmeler gerçekleştirdi. Dernek, görüşme ve gözlemlerine dair bir rapor yayınladı.

Sınır kapılarının mültecilere açıldığı haberlerinin ardından Türkiye’nin farklı şehirlerinden birçok mültecinin yerleşik düzenini bırakıp, Edirne sınır kapısına geldiğini belirtildiği raporda “Yerelden aldığımız bilgiler ise Meriç nehri kenarının tamamen boşaltıldığı, sınırdaki mültecilerin koşullarının çok kötü olduğu ayrıca otogarda bulunan 500 kişilik bir mülteci grubunun ihtiyaçlarının büyük oranda karşılandığı şeklindeydi” ifadeleri yer aldı.

Yaşananları insanlık trajedisi olarak tanımlandığı raporda şu ifadelere yer verildi “Devlet tarafından sınıra yönlendirilen veya devlet eliyle götürülen insanların en temel ihtiyaçları bile karşılanmamıştır. Sınır bölgesinde çok ciddi insan hakları ihlallerine maruz kalan mülteciler, hayati tehlike ile karşı karşıya bırakıldılar. Bütün bu olumsuzluklara rağmen bir arada kalarak dayanışmayla ayakta kalmaya çalışan mültecilerin temel insani gereksinimleri için gönüllülerin desteğine ihtiyaç duyması, durumun vehametini göstermektedir”.

Devletlerin çözmesi gereken bir konunun devletlerin kendi elleriyle devasa boyutlara ulaştığının da belirtildiği raporda “Siyasi bir karar değişikliği ile sınıra bırakılıveren binlerce insan açlığa ve susuzluğa mahkum edilmiştir. Oysaki bu siyasi karar neticesinde sınıra yığılan binlerce insanın açlık, susuzluk ve hastalıkla karşı karşıya kalacağını öngörmek hiç de zor değildi. Her yönüyle apaçık olan bu gerçeğe rağmen uluslararası yasaların yükümlülükleri çerçevesinde “misafir” olarak adlandırılan bu insanlar çaresiz bir şekilde iki sınır arasında arafta bırakıldılar. Buradan AB ülkelerine sesleniyoruz; Mültecileri almamak için harcadığınız enerji ve imkanları savaşın olmaması için harcasaydınız, bugün savaşın yıkıcılığını bu kadar hissetmez ve belki de bu insanlar göç etmek zorunda kalmazlardı. O halde yapacağınız tek şey var; sınırlarınızı açın ve mültecilere yaşam hakkı tanıyın!” denildi.

Raporda tampon bölgedeki mültecilerin durumuna ilişkin şu gözlemlere yer verildi

Toprak yoldan sınıra kadar giden bölgedeki kampın içinde binlerce mültecinin kuyrukta olduğu görüldü. Kilometreler boyunca devam eden bu kuyruğun yemek ve tuvalet ihtiyacı için olduğu tespit edildi.

Orada bulunulan süre içinde yaklaşık olarak 5 dakikada bir Yunanistan tarafından mültecilerin üzerlerine gaz bombası atıldığı, özellikle çocukların ve yaşlıların bu durumdan çok kötü etkilendiği gözlemlendi.

Yunan askerlerinin, gaz, su ve plastik mermi ile müdahale ettikleri görüldü. Bu müdahale karşısında mültecilerin de gaz fişeklerini elleriyle alıp geri attıkları bir grup mültecinin ise nöbetleşe bir şekilde sınırdaki çitlere ip bağlayarak, çiti devirmeye çalıştıkları gözlemlendi. Bu alanda yoğun bir şekilde gaz ve tazyikli su ile saldırı söz konusuydu.

Mülteciler Yunan askerlerine, Yunan askerleri mültecilere sürekli olarak karşılıklı taş atıyordu.

Sınırdaki çatışma bölgesinden topladığımız gaz fişeklerinin bir kısmının Türkiye menşeli olması dikkat çekiciydi.

Sınır bölgesinde görüntü almak yasaktı. Polisler tarafından heyete oradan uzaklaşılması gerektiği söylenerek, bir daha bu alana gelinmemesi konusunda uyarıldı.

Karaağaç ve tampon bölgedeki mültecilerle yapılan görüşmelere de yer verilen raporda, mültecilerin yaşadıklarına ilişkin şu bilgiler paylaşıldı:

Mülteciler kendilerine Yunanistan’a geçebilecekleri söylendiği için sınıra geldiklerini, böyle bir muamele beklemediklerini, sınıra geldiklerinden bu yana sağlık hizmeti başta olmak üzere hiçbir ihtiyaçlarının karşılanmadığını söyledi.

Türk askerlerinin Yunanistan sınırı için kendilerine, ‘Siz kapıyı kırın biz destek oluruz’ dediklerini, kapıyı kırmaya kadınlar ve çocuklarla gitmelerinin söylendiği, Türk askerinin, uyuyan mültecileri tekmeleyerek ‘böyle uyursanız tabii kimse size kapıyı açmaz’ diye uyandırdıkları bilgiler arasında.

Sınıra gittikten 3 gün sonra Yunan askerinin attığı (kırmızı) biber gazı nedeniyle bazı mülteciler bayıldı, birçoğu nefes alamadığı, bir kadın bebeğini düşürdü ve defalarca aramalarına rağmen ambulansın gelmediği öğrenildi.

İhtiyaçları için çoğu zaman köye geçmelerine bile izin verilmediği, bazı arkadaşlarının otobüslerle ‘sizi İstanbul’a götürüyoruz’ diye nehir kenarına götürüldüklerini ve bu şekilde kendilerinin Yunanistan’a karşı koz olarak kullanıldıkları ifade edildi.

Kampta tuvalet ve duşların yetersiz olduğunu, uzun kuyruklar nedeniyle sabah 09.00’da girdikleri yemek sırasında akşam saat 18.00’de yemek alabildiklerini, yemek dağıtımının keyfi yapıldığını, zaman zaman sınırdan geçmeye teşvik için erkeklere yemek verilmediği belirtildi.

Her gün ve özellikle geceleri Yunan askerleri ve mülteciler arasında çatışma yaşanıyor ve Yunanistan tarafından gaz ile tazyikli suyla saldırı gerçekleştiriliyor.

Çatışma alanı ile çadırların kurulduğu bölge kesiştiği için mülteciler devamlı gaz altında yaşıyor.

Sınırdaki bekleme noktasında çatışmalar sırasında ölen ve kaybolan çocuk ve yetişkinlerin olduğu, ayrıca on binlerce kişi için sadece 1 adet mobil hastane bulunuyordu.

Sınırdan Karaağaç merkeze doğru tarlaların içinden bir yürüme yolu mevcut, günün belli saatlerinde bu yoldan geçişe kolluk kuvvetleri tarafından göz yumuldu.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: