Covid-19 Sivil Toplumdan

‘Koronavirüse karşı mültecileri de kapsayacak önlemlere ihtiyaç var’

Dünya Sağlık Örgütü tarafından yayılma hızı da dikkate alınarak pandemik bir hastalık olarak tanımlanan Koronavirüs (COVİD-19) salgını ile ilgili Mülteci Der açıklama yaptı.

Sağlık Bakanlığı ve Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’ne korona virüsü ilgili çağrı yapan Mülteci Der, geri göndermeme ilkesinin ihlal edilmemesini, barınma ve geri gönderme merkezlerinde tutulan mültecilerin salgına karşı gerekli tedbirlerin alınmasını ve bütün mültecilerin sağlık hakkına erişimin sağlanmasını istedi.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından yayılma hızı da dikkate alınarak pandemik bir hastalık olarak tanımlanan Koronavirüs (COVİD-19) salgını ile ilgili Mültecilerle Dayanışma Derneği (Mülteci Der) açıklama yaptı. Açıklamada, yayılma hızı yüksek bulaşıcı bu salgın döneminde, toplumun her kesimi gibi mülteci ve sığınmacılar ile göçmenleri de kapsayacak önlemlere de ihtiyaç duyulduğunu dile getirdi.

SAĞLIK HAKKINA ERİŞİMİN KISITLANMASI RİSKLER YARATABİLİR

Uluslararası koruma başvuru ve statü sahiplerinin sağlık sigortalarının kayıttan bir yıl sonra kapatıldığını hatırlatıldığı açıklamada “Çalışma izni alamayan, düzenli geliri olmayan, üstelik zorunlu göçün yol açtığı birçok fiziksel ve psikolojik sağlık sorunu yaşayan yüzbinlerce kişinin, temel bir hak olan sağlık hakkına erişimini bu yolla engellenmiş ve Koronavirüs ile mücadelede daha ağır koşullar ve riskler ile karşı karşıya kalmışlardır. Anılı kanun değişikliği ile genel sağlık sigortaları iptal edilen uluslararası koruma statü/başvuru sahiplerinin, Koronavirüs belirtileri dahil bir sağlık sorunuyla karşı karşıya kalmaları halinde bir sağlık kuruluşuna erişememe ihtimali doğmuştur” denildi.

‘SALGININ SINIRDAKİ MÜLTECİLER ARASINDA YAYILMASI VAHİM SONUÇLAR DOĞURABİLİR’

Yunanistan sınırındaki mültecilerin durumlarına da değinildiği açıklamada şu ifadelere yer verildi “Pazarkule sınır kapısı çevresinde sayısı binlerle ifade edilen mülteci ve göçmenler, yirmi gündür güvenlik, barınma, sağlıklı beslenme, temizlik ve hijyen gibi en temel ihtiyaçlarının dahi karşılanmasının mümkün olmadığı bir ortamda beklemektedir. Koşullar nedeniyle vücut direnci düşmüş bu insanlar, çok sınırlı sağlık hizmetinin olduğu bir ortamda, salgın için kırılgan grubu oluşturmaktadır. Kaldı ki, Yunanistan’da da Koronavirüsten etkilenmekte ve mültecilerin bulunduğu kamplarda Koronavirüs tespit edilmeye başlandığı bilinmektedir. Salgının sınırda bekleyen bu grup içinde yayılması, can kaybını da içeren çok vahim sonuçlar doğurabilir”.

‘GGM’LERDE DE ACİLEN ÖNLEMLER ALINMALI’

Mültecilerin barındığı merkezler ile sınır dışı edilmek üzere özgürlüğünden yoksun bir şekilde geri gönderme merkezlerinde tutulan mültecilerin de benzer riskler ile karşı karşıya olduğunun belirtildiği açıklamada “Bu merkezlerde mülteciler toplu şekilde ve salgının yayılması muhtemel koşullarda yaşamaktadır. Salgın nedeniyle öncelikle Koronavirüs olmak üzere geri gönderme merkezlerinde sıklıkla karşılaşılan dermatolojik rahatsızlıklar ve diğer tüm sağlık sorunları için tüm önlemlerin ivedilikle alınması gerekmektedir. İdari gözetim kararlarının ise, öncelikle alternatif yöntemler düşünülerek ve sadece mutlak zorunluluk hallerinde, son tedbir olarak alınması gerektiğini hatırlatmak isteriz” denildi.

‘KISITLAMA ADALET ERİŞİME ENGEL OLABİLİR’

Sınır dışı edilmek üzere geri gönderme merkezlerinde alıkonan kişilerin Koronavirüs nedeniyle on dört gün ayrı bir bölümde tutulmasının ve ziyaretlerin kısıtlanmasının sınır dışı kararına itiraz hakkını kullanabilmeyi imkansız kılabileceğinin ifade edildiği açıklama şöyle sürdürüldü “Adalete erişim hakkının kullanılabilmesi için, sınır dışı kararına itirazda yedi gün sınırlandırmasının kaldırılması ve Kanunda hükmedildiği gibi itiraz etmek isteyenlerin etkin bir şekilde bu hakkı kullanmasının sağlanması gerekmektedir”.

Mülteci Der’in Sağlık Bakanlığı ve Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’ne Çağrısı

  • Kanun değişikliği ile genel sağlık sigortası kapatılan uluslararası koruma başvuru ve statü sahiplerinin ivedilikle tekrar genel sağlık sigortası kapsamına alınması ve sosyal medya ve telefon mesajı yoluyla mülteci ve sığınmacıların bu durumdan haberdar edilmelidir.
  • Edirne ili Pazarkule sınır kapısında günlerdir zor şartlarda bekleyenler ve çalışanlar için bölgede gerekli ve yeterli sağlık hizmetinin sağlanması; salgını önleyici sağlık tedbirlerinin ivedilikle alınmalıdır.
  • Barınma ve geri gönderme merkezlerinde tutulan mülteci ve göçmenlerin salgına karşı ve diğer sağlık ihtiyaçları için gerekli tedbirlerin alınması, yeterli sağlık hizmetinin sağlanmalıdır.
  • Özellikle idari gözetim altında tutulan kişilerin sınır dışı kararına itirazlarında süre sınırlamasının kaldırılması ve talep edenlerin itiraz hakkını etkin şekilde kullanabilmesi için gerekli önlemlerin alınmalıdır.
  • Koronavirüs’e karşı gerekli sağlık tedbirleri alınarak, ülkeye erişim dahil “Geri Gönderme Yasağı/Non-Refoulement” ilkesinin ihlal edilmemelidir.
  • Ülkemizde düzensiz olarak bulunan yabancıların öncelikle Koronavirüs ile ilgili sağlık hizmetleri ve temel sağlık hizmetleri olmak üzere, sağlık hakkına erişimlerinin sağlanmalıdır.
  • Koronavirüs salgını ile ilgili sağlık tedbirleri alınırken insan hakları ve iltica/göç hukukunun temel ilkelerine, ulusal ve uluslararası yükümlülüklere saygı duyulmalıdır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: