Geçişler

‘Mülteciler Esenler Otogarına getiriliyor’

Koronavirüs nedeniyle Pazarkule Sınır Kapısı'nın kapatıldığını söyleyen Göçmen Dayanışma Ağı'ndan Meral Candan, mültecilerin buradan başka şehirlere taşındığını, bazı mültecilerin Esenler Otogarı'nda sıkıştığını söyledi.

Türkiye’nin sınırlarını açmasının ardından Avrupa ülkelerine gitmek için Edirne’ye gelen mülteciler Pazarkule Sınır Kapısı’nın koronavirüs nedeniyle kapatılmasının ardından otobüslerle başka şehirlere götürülmeye başlandı.

Göçmen Dayanışma Ağı’ndan Meral Candan bianet’e verdiği bilgide mültecilerin koronavirüse karşı savunmasız olduğunu söyledi ve bir an önce önlem alınmasını istedi.

İstanbul Esenler Otogarı’nda Edirne’ye gitmek isteyen mülteciler olduğunu söyleyen Candan, Pazarkule’den dün akşam gelen insanlarla birlikte mültecilerin burada sıkıştığını söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Sosyal Toplum Kuruluşlarının vasıtasıyla Esenler Otogarı’nda bekleyen mültecilere bilet alındığı aktaran Candan şöyle konuştu:

“Edirne’den gelecek haberi bekleyen ya da hiç parası olmadığı için gidecek yeri olmayan insanlar Esenler Otogarı’nda bekliyordu. İBB ve STK’lar Esenler Otogarı’nda kalan mültecileri gitmek istedikleri bölgelere otobüs biletlerini alınarak ulaştırdı.

“Ama şimdi Edirne Pazarkule Sınır Kapısı kapatılıyor ve oradaki mülteciler Türkiye’nin değişik yerlerine taşınmaya başlandı. Dün akşam bir grup Esenler Otogarı’na bırakılmış.

“Edirne’de kalan mültecilerde sanıyorum önümüzdeki günlerde getirilmeye devam edecek. Ama insanlar Pazarkule’ye giderken evlerini kapatıp, işlerini bırakıp çıktıkları için burada sıkışıp kalıyorlar. Aileler var. Bu akşam itibariyle yine otobüsler gelebilir ve insan sayısı artabilir.

“Mültecilerin hem konaklayacak bir yere ihtiyaçları var hem de maalesef herkes virüse odaklanmış durumda. Evde kal deniliyor ama mülteciler sağlık taramasından bile geçirilmiyor.

“Mültecilerin sağlık hizmetlerine ücretsiz ulaşabiliyor olması lazım. Kaldı ki, koronavirüs konusunda yeterli düzeyde bilinçleri var mı o da şüpheli. Çünkü uzun süredir Pazarkule’deydiler ve internete erişimleri çok sınırlıydı. Bir an önce hareket geçip sokakta kalan mültecilerin sağlık taramalarının yapılması ve evlere yerleştirilmeleri gerekiyor.”

gocmendayanisma.com‘un 17 Mart’ta Pazarkule’den yaptığı günlük bilgilendirmede Karaağaç’taki tüm kafelerin kapatıldığı, 300 kadar özel harekatın mültecilerin bulunduğu alana girdiği ve yetkililerin alanı boşaltacağını bilgisi paylaşılmıştı. 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: