Covid-19 Sivil Toplumdan

Genel-İş: Koronaya karşı korunmak mültecilerin de hakkı

DİSK'e bağlı Genel İş Sendikası yaptığı açıklama ile Covid-19'a karşı korunmanın mültecilerin de hakkı olduğunu vurguladı.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Türkiye Genel Hizmetleri İşçileri Sendikası (Genel-İş) yaptığı açıklama ile yeni tip korona virüsü Covid-19’a karşı korunmanın mültecilerin de hakkı olduğunu vurguladı.

İç savaş, çatışma, şiddet ve zulüm sebebiyle zorla yerinden edilen kişilerin sayısı küresel çapta rekor düzeylere ulaştığının hatırlatıldığı açıklamada Türkiye’de geçici koruma statüsü ve uluslararası koruma statüsü kapsamında 4 milyon mültecinin bulunduğu bilgisi verildi.

Dünya Sağlık Örgütü’nün Covid-19’la uyarısına dikkat çekildiği açıklamada “Bu uyarıya uygun olarak mültecilerin sağlık gibi en temel ihtiyaçlarının karşılanması uluslararası sözleşmelerin yanı sıra hukukun da bir gereği ve sorumluluğudur.  Milyonlarca mülteci açlık, susuzluk, beslenme ve barınma gibi sorunlarla baş etmeye çalışırken koronavirüs salgını ve tehdidi ile de karşı karşıya kalmıştır” denildi.

Kolaj: Genel-İş

‘GGM’lerdeki Mülteciler Daha Fazla Riskle Karşı Karşıya’

Koronavirüse karşı mültecilerin korunma hakkının içler açısı olduğunun vurgulandığı açıklamada şu ifadelere yer verildi “Barınılan merkezler ile sınır dışı edilmek üzere geri gönderme merkezlerinde tutulan mülteciler, günlerdir korunmasız, güvenliksiz ve temel yaşam koşullarından yoksun bir şekilde sınırlarda bekletiliyorlar. Bu da salgının yayılma riski ve tehdidine daha fazla maruz kalmalarına neden olmaktadır”.

Açıklamada, mülteciler arasında koronavirüsün yayılmasını durdurmak için gerekli hijyen ve diğer koruyucu malzemelerin yanı sıra beslenmeleri için temel gıda dağıtımının ve sağlıklı barınma koşullarının sağlanmasının şart olduğu ifade edildi.

Koronavirüs tespit edilen mültecinin ve onlarla temas halinde bulunan mültecilerin zaman geçirilmeden tedavi edilmelerinin sağlanmasının hem  salgından etkilenmeyen diğer mülteciler hem de mültecilerin etkileşimde bulunduğu görevliler ve yerel halk için önemli bir güvence olduğuna da dikkat çekildi.

‘Evrensel İnsan Hakları İhlal Edilmemelidir’

Açıklamada ayrıca koronavirüs salgını karşısında barınma ve geri gönderme merkezlerinde tutulan mültecilerin salgına karşı gerekli sağlık tedbir ve tedavileri yapılırken evrensel insan hakları hukukunun temel ilkeleri göz ardı edilmemesi gerektiğinin de altı çizildi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: