Sivil Toplumdan

Hak İnisiyatifi: Uluslararası sözleşmeler uygulansın

Yunanistan sınır bölgesine giden Hak İnistiyatifi Derneği gözlemlerine ve çözüm önerilerine dair rapor yayınladı.

Yunanistan sınır bölgesine giden Hak İnistiyatifi Derneği gözlemlerine ve çözüm önerilerine dair rapor yayınladı. Raporda taraf devletler arasındaki ihtilafların faturasının mültecilere çıkarılmasının kabul edilebilecek bir durum olmadığı belirtilirken , mültecilerin durumunun bir an önce sözleşme hükümleri uyarınca çözüme kavuşturulması gerektiği ifade edildi.

28 Şubat 2020 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye’den Avrupa’ya geçmek isteyen mültecilerin engellenmeyeceğini açıklaması üzerine sınır kapılarından özgürce geçebileceğini düşünen on binlerce mülteci Yunanistan sınırına hareket etmişti. 3 haftayı aşkın süredir sınır bölgesinde bekleyen mülteci sınırı geçmeye çalıştıklarında şiddet ve geri itme gibi çeşitli hak ihlalleri ile karşı karşı kaldı.

Bölgeye giden Hak İnisiyatifi Derneği Türkiye-Yunanistan arasındaki İpsala ve Pazarkule sınır kapıları arasındaki sınır hattına ilişkin gözlemlerine dair rapor yayınladı. Giriş bölümünde krize neden olan olayların gelişimi aktarılırken gözlemler bölümünde Hak İnisiyatifi Derneği’nin dört gönüllüsünün ayrı bölgelerde yaptığı gözlemlere yer verildi. Raporda son olarak, krizin ilk iki haftasına dair tespit edilen hususlar özetlenmiş ve gözlemlenen hak ihlalleri değerlendirilip önerilerde bulunuldu.

Raporda, Yunanistan’ın kendisine göçmek/kendisinden transit geçmek isteyen insanları ülkeye almak istememesi nedeniyle bu insanlara karşı şiddet ve orantısız güç uyguladığı yönünde tespitler yapılmıştır.

Raporda, ayrıca mültecileri iradelerini sakatlayarak zorlayarak sınıra götürmenin bir şekilde sınırda yer alan mültecilerin geri dönmesini engellemenin ve çeşitli beyan ve politikalarla mültecileri siyasi çekişmelerin aracı haline getirerek değersizleştirmenin ve nesneleştirmenin de kesinlikle kabul edilemeyecek bir durum olduğu da vurgulanıyor.

Raporu okumak için tıklayınız!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: