Covid-19 Güncel

Çadırlar yakıldı, mülteciler karantinaya götürülüyor

Uzun zamandır Edirne Pazarkule Sınır Kapısı etrafında bekleyen mültecilerin çadırları bu sabah yetkililer tarafından yakıldı.

Uzun zamandır Edirne Pazarkule Sınır Kapısı etrafında bekleyen mültecilerin çadırları bu sabah yetkililer tarafından yakıldı.

BirGün’e konuşan mülteciler, “Çadırlarımız yaktılar ve bizi otobüslere bindirdiler. Uzun zamandır beklediğimiz alandan herkesi çıkardılar. Karantinaya alınacağımız söyleniyor” dedi.

“Koronavirüs teşhisi konan mülteci olup olmadığına” dair kendilerine bilgi verilmediğini belirten Afganistanlı mülteci A. T, “Koronavirüs ile alakalı bilgi verilmiyor.

Avrupa’ya gitme hayali ile gelmiştik buraya. Kimde koronavirüs çıktığını bilmiyoruz. Bundan sonra ne olacağına dair de bilgimiz yok. Ayrıca karantina için nereye götürüleceğimiz de söylenmiyor” diye konuştu.

T24’e konuşan Edirne Sol Parti üyesi Nevzat Çolak, bilgileri bölgede bulunan arkadaşlarından aldıklarını belirterek, “Zaten birkaç gündür sınırda otobüsler bekletiliyor. Geri dönmek isteyenleri götürüyorlar. Direnenleri ise zorla götürüyorlar. Salonda tutulan sığınmacılar da geri gönderilecek” dedi.

Sığınmacıların belli bölgelere yerleştirildiğini belirten Çolak, “İnsanlar karantina bahanesiyle spor salonlarında hiçbir sağlık önlemi olmadan bekletiliyor. Sırf geri dönmeleri için az yemek veriliyor. Zorla geri gönderiliyor” ifadelerini kullandı.

Çolak sınır bölgesinden kendilerine ulaşan bilgileri de paylaşarak sığınmacıların çadırlarının da yakıldığını söyledi.

SOYLU, “4 BİN 600 GÖÇMEN” DEMİŞTİ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, dün katıldığı bir televizyon programında da “28 Şubat’tan bu yana Yunanistan’a kara ve denizden 150 bin 600 civarında kişi geçti, 4 bin 600 kişi Pazarkule önünde bekliyor” açıklaması yapmıştı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: