Covid-19 Sivil Toplumdan

HDP: Koronavirüs önlemleri mültecileri de kapsamalı

HDP, koronavirüs salgınına karşı mülteciler için alınması gereken acil önlemleri açıkladı

HDP, koronavirüs salgınına karşı mülteciler için alınması gereken acil önlemleri açıkladı. Göçmen ve Mülteciler Komisyonu Eş Sözcüsü Gülsüm Ağaoğlu’nun imzası ile yayınlanan açıklamada Covid-19 virüsünün en fazla etkilediği, tehdit ettiği kitlelerin başında mültecilerin geldiği belirtildii.

Mültecilerin yerli halkın korunma olanaklarının nerdeyse hiçbirine sahip olmadığını vurgulayan Ağaoğlu açıklamasında “Yerel ölçekteki mücadele hiçbir ayrım gözetmeksiniz, hukuki statüleri, milliyetleri ne olursa olsun bu toparlaklarda yaşayan bütün yurttaşları kapsamalıdır” dedi.

Aksi durumda virüsün yaygınlaşmasının önüne hiçbir şekilde geçilemeyeceğini vurgulayan Ağaoğlu açıklamasını şöyle sürdürdü “Aksi durum, virüsle mücadeleyi başarısız kılmaya mahkum edecektir. Mültecileri de virüsten korumak için alınacak acil tedbirler, salgınla mücadele yönteminin olmazsa olmazı olmak zorundadır”.

Açıklamada mültecileri için alınması gereken acil önlemler şu şekilde sıralandı:

1-Sağlık hizmetlerine ulaşımda mültecilerde aranan kayıtlı olma şartından vazgeçilmelidir. Kayıtlı kayıtsız tüm mültecilerin sağlık hizmetlerinden koşulsuz, şartsız yararlanmaları sağlanmalıdır. Kayıtlı olma şartı, hastanelere gitmemeyi, beraberinde olası hastalıkları yayma potansiyeli taşımaktadır.

2- Çok dilli sağlık hizmetleri verilmeli, mültecilerin de sağlık ve test taramalarından bu coğrafyada yaşayan herkes gibi ayrımsız yararlanması sağlanmalıdır.

3- Bir yandan ev de kal çağrısı yapılırken kalacak evi olmayan mültecilerin barınma koşulları yaratmalıdır. Mültecinin kalacak bir evi yoksa bu çağrının anlamı da yoktur. Evi olsun ki ev de kalsın kalabilsin. 

4- Mülteciler kalabalık ortamlarda ve toplu yaşadıkları için salgına yakalanma riskleri daha yüksektir. Bu yüzden Covid-19 bulaşma tehdidi yaşayan mülteciler acilen sağlık taramasından geçirilmelidir.

5- Kamplarda kalan mültecilerin temel hijyen malzemeleri ulaşmaları derhal sağlanmalıdır.

6- İşyerlerinin kapanması ya da başka nedenlerle işsiz kalan mültecilerin en temel insani ihtiyaçları karşılanmalıdır.

7- Edirne sınırında beklemeye, bekletilmeye son verilmeli, burada bekleyenlere devlet tarafından ulaşım olanağı sağlanarak istediği ile gitmesi sağlanmalıdır. 

8- Edirne’den devlet zoruyla geri gönderilen ve Esenler Otogarına ulaşanların büyük bir çoğunluğu gitmek istedikleri iller için bilet alımında zorluklarla karşılaşmaktadırlar. Acilen, bu zorluk giderilmeli, kimlik no gibi taleplerde bulunmaları engellenmelidir.

9- Edirne’ye büyük umutlarla giden arkalarında dönecek evi ve işi kalmayan mültecilerin barınma, beslenme, sağlık ihtiyaçları karşılanmalı, uğradıkları psikolojik yıkım giderilmelidir.

10- Kriz, kaos koşulları refakatsiz çocuklar başta olmak üzere kadın ve çocuk istismarına zemin hazırlamaktadır. Bu koşullarda yaşayan çocuk ve kadınlar için acilen önlemler geliştirilmelidir.

Açıklama “Halkların Demokratik Partisi olarak, yaşanan her kriz ortamını kendi politikalarını hayata geçirmek için kullanan hükümeti bir kez daha krizi kendi lehine kullanmaktan vazgeçmeye, bu talepleri karşılayarak mültecilere ve dolayısıyla topluma karşı sorumluluğunu yerine getirmeye çağırıyoruz” ifadeleri ile bitirildi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: