Covid-19 Kadın Sivil Toplumdan

‘Mülteci kadınlar koronaya karşı korunmasız!’

Kadın Dayanışma Vakfı sosyal medya hesaplarında yaptığı paylaşımlarla mülteci kadınların korona virüsüne karşı korunmasız olduğuna dikkat çekti.

Kadın Dayanışma Vakfı sosyal medya hesaplarında yaptığı paylaşımlarla mülteci kadınların korona virüsüne karşı korunmasız olduğuna dikkat çekti.

Yaşanan savaş, çatışma ve şiddet ortamından Türkiye’ye göç etmek zorunda kalan mülteci kadınların, güvensiz ortam, ekonomik güçlükler, cinsiyet, dil, din, ırk ayrımcılığı gibi sorunlarla karşılaştıklarının vurgulandığı paylaşımlarda

“Korona virüsün tüm dünyayı etkilemesiyle başlayan bu süreçte mülteci kadınların birçoğu korunmasız durumda. Ekonomik güçlük içinde olan kadınlar “evde kal” denilen salgın döneminde kalacak eve, temiz suya, yeterli gıdaya, hijyenik koşullara sahip değiller” denildi.

Mülteci kadınlar dil sorunu nedeniyle sağlık hizmetlerinden yeterince yararlanamadığının ifade edildiği paylaşımlarda şu ifadelere yer verildi

“Sağlık hizmetlerine ulaştıkları durumda ise şiddete ve ayrımcılığa maruz kalıyorlar. Yalnızca insani yardıma odaklanan stratejiler yerine, kadın, çocuk, engelli ve LGBTİ+’lar gibi grupları güçlendirecek hukuki, sosyal ve iktisadi gelişme stratejilerine dayalı politikaların geliştirilmesini istiyoruz. “Alo 184 Korona Hattı”na sadece Türkçe bilenler ulaşabiliyor. Oysa her insanın anadilinde sağlık hizmeti alma hakkı vardır. Bu hattın bir an önce çeşitli dil seçeneklerinde hizmet verecek şekilde düzenlenmesini talep ediyoruz”.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: