Sivil Toplumdan

Af Örgütü: Türkiye-Yunanistan sınırında iki mülteci öldürüldü

Uluslararası Af Örgütü, Ankara’nın Avrupa’ya gitmek isteyen mültecileri durdurmayacağını açıklamasının ardından Mart ayının başında Türkiye-Yunanistan sınırında yaşanan olayların bilançosuna ilişkin bir rapor yayınladı.

Af Örgütü, Yunan güçlerinin sınırı geçmeye çalışan mültecilere gerçek mermi ve göz yaşartıcı gazla müdahalesi sonucu en az iki erkeğin hayatını kaybettiğini, bir kadının ise hâlâ kayıp olduğunu bildirdi.

Örgütün Avrupa Araştırma Direktörü Yardımcısı Massimo Moratti, “Güvende olmak için Türkiye’den Yunanistan’a yola çıktılar, ancak o kadar ciddi bir şiddetle karşı karşıya kaldılar ki en az iki kişi oldukça trajik bir biçimde katledildi” ifadelerini kullandı.

Hayatını kaybedenlerden birinin 43 yaşındaki Pakistan vatandaşı Muhammed Gülzarı, diğerinin ise 22 yaşındaki Suriyeli Muhammed El-Arab olduğu bildirildi. Söz konusu iki mültecinin 2-4 Mart tarihleri arasında Pazarkule-Kastanies sınır kapıları arasındaki tampon bölgede Yunanistan’a geçmeye çalışırken öldürüldükleri kaydedildi. Kayıp olan kadının da hayatını kaybettiği tahmin ediliyor.

“Adalardaki kamplar bir an önce boşaltılmalı”

Af Örgütü kapsamlı bir soruşturma talep ederken, Atina mültecilerin üzerine ateş açıldığı iddialarını reddediyor. Bazı mülteciler de, Yunanistan sınır güçleri tarafından dövüldüklerini ve paralarına el konulduktan sonra Türkiye’ye geri gönderildiklerini kaydetmişti.

Uluslararası Af Örgütü, sınırı geçmeye çalışan yüzlerce mültecinin de Yunan adalarında gözaltında tutulduğunu ve iltica başvurusunda da bulunamadığını belirtti. Örgüt, Atina’ya sığınmacıları güvenli bir konaklama için gereken hijyen koşullarını sağlamayan bu kamplardan tahliye etmesi çağrısı yaptı. Af Örgütü, ‘’COVID-19’un hızla yayılmasının bu hamlenin ivediliğini daha da artırdığına’’ dikkat çekti.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: