Çocuklar Özel Haber

‘TÜİK’in raporu mülteci/göçmen çocuk emeğini görmezden geliyor’

TÜİK’in son yayınladığı çocuk işgücü anketini Mülteci Medyası’na değerlendiren Fişek Enstitüsü Çalışan Çocuklar Vakfı, TÜİK’in mülteci/göçmen çocuk emeği sorununu görmezden geldiğini belirtti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ‘Çocuk İşgücü Anketi Sonuçları 2019’ çalışmasını yayımladı. Araştırma, geçen yılın 4. çeyreğinde ‘Hanehalkı İşgücü Araştırması’ ile 5-17 yaş grubundaki çocukları kapsadı. Araştırmaya göre, 5-17 yaş grubunda ekonomik faaliyette çalışan çocuk sayısı 720 bin oldu. 5-17 yaş grubunda çalışan çocukların istihdam oranı ise yüzde 4,4 oldu.

7 yılın sonunda yayınlanan raporda mülteci ve göçmen çocuk işçiliğine dair bir veri yer almadı. TÜİK’in 2012 yılında yayınladığı son raporun ardından başta Suriye, Afganistan, İran ve Irak olmak üzere çok sayıda ülkeden Türkiye’ye yönelik mülteci göçü yaşanmış, Türkiye’de 5 milyonun üzerinde mülteci yaşamaya başlamıştı. Mülteci göçü ile birlikte çocuk işçi sayısında da artış yaşanmıştı.  

Fişek Enstitüsü Çalışan Çocuklar Bilim ve Eylem Merkezi Vakfı, TÜİK’in raporunu Mülteci Medyası’na değerlendirdi. Enstitünün görüşünde raporun, mülteci ve göçmen çocukları kapsamamasının önemli bir eksiklik olduğunu belirtilerek, mülteci/göçmen çocuk emeği sorununu görmezden gelindiğini hatta üstünün örtüldüğü vurgulandı.

Işıkkent Ayakkabıcılar Sitesi’nden

‘Rapor Güncel Görünümü Yansıtmıyor’

TÜİK Çocuk İşgücü Anketi’nin 7 yıllık aradan sonra bütün yaş gruplarından çalışan çocuklara ilişkin bilgi sunması nedeniyle değerli bir veri kaynağı olduğunu ifade edildiği Fişek Enstitüsü’nün görüşünde “Ancak araştırma Türkiye’de çocuk işçiliğinin güncel görünümünü yansıtma noktasında kimi önemli eksiklikler barındırmaktadır. Bu eksikliklerden ilki, anketin zamanlamasına ilişkindir.  Anketin gerçekleştirildiği zaman dilimi çalışan çocuk sayısının en düşük olduğu ayları içeriyor. İkinci bir eksiklik ise anketin kapsamı noktasında karşımıza çıkıyor. Ankete Türkiye’deki göçmen nüfusun dahil edilmediğini görüyoruz. TÜİK haber bülteninde göçmen hanelerinin ankete dahil edilip edilmediğine ilişkin bilgi vermiyor” denildi.

‘Mülteci ve Göçmen Çocukların Dahil Edilmemesi Eksiklik’

Raporda açıklanan çocuk nüfusu ve diğer değişkenlerin mültecilerin ve göçmenlerin ankete dahil edilmediğini gösterdiğini ifade edildiği görüşte şunlar söylendi “Bu çok ciddi bir eksiklik. Tek başına 2011 sonrası yaşanan Suriyeli göçü, Türkiye’nin çocuk işçiliği sorununa yeni boyutlar kattı. Ayrıca Azerbaycan, Gürcistan, Afganistan, İran, Irak, Somali gibi pek çok ülkeden göçmenlerin Türkiye’de çoğunlukla kaçak olarak istihdam edildiğini alan araştırmalarından biliyoruz. Bu göçmen işçiler arasında çocukların da olduğu görülüyor”.

Türkiye’nin yakın dönemde yaşadığı ekonomik, sosyal, siyasal dönüşümleri dikkate aldığında mültecileri ve göçmenleri kapsama almayan bir çocuk işgücü araştırmasının, güncel durumu yansıtmaktan uzak olduğunun dile getirildiği görüşte “TÜİK tarafından gerçekleştirilen çocuk işçilik çalışmalarında sığınmacılara mutlaka yer verilmesi ve yerli- göçmen ayrımı da verilerde ayrıntılı biçimde analiz edilmelidir. Bu haliyle raporun, mülteci çocuk emeği sorununu görmezden geldiğini hatta üstünü örttüğünü görmekteyiz” denildi.

Emek Rekabeti Çocuk İşçiliğini De Kapsıyor

TÜİK’in 2019 anketi ile 2012 anketinin kıyaslandığında çocuk işçi sayısındaki gerilemeye (893 binden 720 bine) şüphe ile yaklaşma gerektiğinin de ifade edildiği görüş şöyle sürdürüldü “Türkiye’de işverenlerin göçmen işçileri, Türkiyeli işçilere göre çok daha ucuza, kayıt dışı çalıştırdıklarını hemen tüm alan araştırmaları gösteriyor. Pek çok işverenin özellikle rekabetçi sektörlerde Türkiyeli işçileri göçmen işçilerle ikame ederek işgücü maliyetlerini düşürme yoluna gittiğini görüyoruz. Hatta pek çok işveren ekonomik kriz ve sertleşen uluslararası rekabet ortamında kaçak ve kayıt dışı çalıştırılan göçmen işçilerin önemli bir rekabet avantajı sağlandığını vurguluyor. Aynı durumun çocuk emeği için de geçerli olduğunu görüyoruz”.

‘Çalışan Çocuk Sayısı Azalmadı Kompozisyonu Değişti’

TÜİK’in raporundaki çocuk işçi sayısının azalmasına yönelik verilerin de değerlendirildiği görüşte  “Çocuk işçi çalıştırmanın pek çok işyeri için emek maliyetlerini düşürmenin bir aracı idi. Ancak göçmen çocuk ve yetişkinlerden oluşan daha ucuz bir işgücü kaynağı ortaya çıkınca pek çok işveren, bunlara yöneldi. Bağımsız araştırmacılar, BM örgütleri ve sivil girişimler tarafından gerçekleştirilen çok sayıda bilimsel araştırma ile çok sayıda medya organı tarafından, göçmen çocukların yaygın biçimde çalıştırıldıkları ortaya konmuştur. Tüm Türkiye’de gerçekleştirilen bir çalışma mevcut olmamakla birlikte,  başını İstanbul ve sınır kentlerinin çektiği çok sayıda farklı kentte yapılan çalışmalar fason tekstil atölyelerinden berberlere, mevsimlik tarım işlerinden gıda sektörüne kadar çok sayıda alanda sığınmacı çocukların çalıştığını göstermektedir. Dolayısıyla çalışan çocuk sayısındaki azalışın Türkiyeli çocuk çalışanların daha ucuza çalışan göçmen çocukların istihdamı ile azalmış olabilir. Bu Türkiye’de çalışan çocuk sayısının azaldığını değil, kompozisyonunun değiştiğini gösterir” ifadeleri kullanıldı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: