Özel Haber Emek

Mart’ta 6 mülteci/göçmen işçi öldü

İşçi Sağlığı İş Güvenliği Meclisi’nin (İSİG Meclisi) verilerine göre geçtiğimiz Mart ayında 113 işçi alınmayan iş güvenliği önlemleri nedeniyle yaşamını yitirirken işçilerin 6’sı mülteci/göçmen idi.

İki mülteci/göçmen işçi tarım, orman iş kolunda çalışırken ağaç, kağıt, metal, taşımcılık ve gemi, tersane, deniz liman iş kollarında çalışan birer işçi de iş cinayetlerinde hayatlarından oldu.

Üç işçi ezilerek, iki işçi trafik kazası geçirerek, bir işçi de boğularak ölürken bir işçinin ölüm nedeni belirlenemedi. 6 işçinin ikisi Suriyeli, biri Afganistanlı, biri Gürcistanlı, biri Özbekistanlı biri Rusyalı idi.

Mülteci/göçmen işçilerin basına yansıyan iş cinayeti haberlerini derledik.

6 Mart 2020

Meyve ve sebze yüklü tırı ile seyir halinde bulunan Rusyalı şoför Sıarheı S, tırın Trabzon’nun Maçka ilçesindeki Zigana Dağı geçidinde yaklaşık 100 metrelik uçurumdan yuvarlanması sonucu yaşamını yitirdi.

11 Mart 2020

Ela S adlı gemide çalışmak için Gürcistan’dan İskenderun’a gelen 25 yaşındaki Davit Tsulukidze isimli Gürcistanlı deniz işçisi  cansız bedeni bir hafta sonra deniz kenarında bulundu. Tsulukidze’nin boğularak yaşamını yitirdiği düşünülüyor.

13 Mart 2020

Kocaeli’nin Gebze ilçesindeki kablo makarası imalathanesinde çalışan 22 yaşındaki Suriyeli mülteci işçi Abdullah Alaa, forkliftle kamyona tahta yüklerken yere dökülen tahtaların altında kalarak yaşamını yitirdi.

22 Mart 2020

Sivas Divriği ilçesinde çoban olarak çalışan Afganistanlı mülteci S.S.A cansız bedeni 4 gün sonra çalılara takılmış halde bulundu. Basına ölüm nedeni yansımayan S.S.A, uçurumdan düşerek yaşamını yitirmiş olabilir.

27 Mart 2020

Kocaeli’nin Gebze ilçesinde bir sac fabrikasında çalışan Özbekistanlı göçmen işçi Batırcan İbrahimov pres makinesine sıkışarak yaşamını yitirdi.

30 Mart 2020

Konya’nın Kulu ilçesinde, yedi Suriyeli mevsimlik tarım işçisini taşıyan otomobilin kaza yapması sonucunda 32 yaşındaki Suriyeli Hasan Hasan yaşamını yitirdi.

Kaynaklar: İSİG Meclisi ve Ajanslar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: