Covid-19 Sivil Toplumdan

Kırkayak Kültür’den Domlar için COVİD-19 çağrısı

Kırkayak Kültür, Ortadoğu ülkelerindeki hükümetleri, BM, Avrupa Birliği, yerel ve uluslararası sivil toplum örgütlerini acil olarak Dom Topluluklarının COVID-19 salgınına karşı korumak için gerekli tedbirleri almaya çağırdı.

Küresel salgın; azınlık topluluklar, dezavantajlı bireyler ve marjinalleştirilen grupları, daha görünür şekilde, ayrımcılığa uğradığını, bu kırılgan toplulukların acil durum önlemlerinin dışında kalma ve insani müdahalelerden dışlanma riski ile karşı karşıya kaldıklarını gösteriyor. Covid-19 salgınını, Roman, Dom, Lom Topluluklarını, mülteciler, göçmenler, yerinden edilmiş nüfus, gibi, toplumun belli kesimlerin daha da kırılgan hale getiriyor.

Kırkayak Kültür MeKırkayak Kültür – Göç ve Kültürel Çalışmalar Merkezi, COVİD-19 Pandemisinin Dom toplulukları üzerine etkilerini konu alan bu bilgilendirme notu hazırladı. Bilgi notunda, Dünyada COVID-19 vakalarındaki çarpıcı artışın ve salgının Ortadoğu ülkelerinde ki yayılımı hakkındaki kısıtlı verilerin, bu ülkelerde yaşayan Dom Toplumunun durumunu endişe verici hale getirdiği vurgulanarak, Dom Topluluklarının COVID-19 salgınından ne derece etkilendikleri konusunda bilgi sahibi olmadığı ifade edildi.

Yerinden edilmiş Suriyeli Dom grupları ve ev sahibi ülke vatandaşı Dom topluluklarının; yoksulluk, açlık, temiz su, kötü sanitasyon ve hijyen koşulları sebebiyle COVID-19 Salgını riski altında olduğunun belirtildiği bilgi notunda “Kırkayak Kültür olarak topluluk üyeleriyle yaptığımız görüşmelerde salgın sebebiyle alınan önlemlerin gün geçtikçe topluluğun, beslenme, barınma, işsizlik, sağlık ve eğitim gibi temel yaşamsal alanlarda hayatını zorlaştırdığı tespit edilmiştir. Yaşadıkları ülkelerde güçlü Çingene karşıtlığı, ayrımcılık, ırkçı şiddet ve yükselen göçmen/mülteci karşıtlığı, gelecek günlerde, Dom Toplulukları için ciddi bir tehlike oluşturmaktadır” denildi.

Bilgi notunda Gıda ve Hijyen Desteği, Su, Elektrik, Kira ve Altyapıya Erişim, Sağlık Sistemine ve Tıbbi Malzemelere Erişim, Dom Toplulukların Güvenliğinin Sağlanması ve Dom Çocukların Uzaktan Eğitime Erişimi başlıkları altında çözüm önerileri sunuldu.

Bilgi notunda yer alan bazı çözüm önerileri

 • Pandemi krizinin ne kadar süreceğine dair var olan belirsizlik, aileleri açlıkla karşı karşıya bırakabilir. Acil olarak bu aileler tespit edilip insani yardım programları tüm savunmasız ailelere ulaşacak şekilde tasarlanmalıdır. Acil olarak gıda ve hijyen malzemelerinin dağıtımı yapılmalı insanların onurları kırılmadan düzenli ve planlı bir şekilde yapılmalıdır.
 • Acilen, toplulukların temiz suya erişimi sağlanmalı.
 • Çadırların bulunduğu göç mekanlarına eğer şehir suyu sitemi uzak ise yerel yönetimler tarafından tankerlerle su getirilmelidir.
 • Domların yaşadıkları mahalleler, sokaklar ve göç mekanları yerel yönetimlerin dezenfeksiyon önlemlerine dahil edilmelidir.
 • Yerleşim alanlarına elektrik sistemi bağlanmalı ve taşınabilir tuvalet kabinleri sağlanmalıdır.
 • Toplulukların ihtiyacı olan hijyen, sanitasyon malzemeleri ve temizlik kitleri sağlanmalıdır
 • Domlar bazı Ortadoğu ülkelerinde çadır kurdukları göç mekanları için de kira ödemek zorunda kalmaktadırlar. Salgın önlemleri süresince bu alanlar ve evler için ailelere kira desteği verilmelidir.
 • Yaşadıkları ülkelerde Domların sağlık sistemine ücretsiz erişimi sağlanmalıdır. Tedavi ve ilaç ücretleri bulundukları ülkelerin vatandaşı yada oturma izin belgesi olup olmadıklarına bakılmaksızın ücretsiz karşılanmalıdır
 • Sağlık sistemine eşit erişim, tedavi ve ilaç temini konusunda ayrımcı uygulamaların önüne geçen, kimseyi geride bırakmayan herkes için eşit bir sistem oluşturulmalıdır.
 • Domların yaşadıkları yerlerdeki yönetimler topluluğun kendini güvende hissetmesini sağlamalı, onların ayrımcılığa uğramadan yaşayabilecekleri alanlar yaratılmalıdır
 • Eğitim alanında çalışan STK’ların eğitim materyallerini bu çocuklara ulaştırması gerekmektedir. Pandeminin olumsuzluğunu olumluya çevirerek evlerinde kalmak zorunda olan Dom çocukların eğitime erişimini sağlayacak önlemler alınmalıdır.
Raporu okumak için görsele tıklayabilirsiniz

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: