Çocuklar Özel Haber Covid-19

Mülteci çocuklar uzaktan eğitime ne kadar yakın?

İzmir Mülteci Çalışmaları Ağı Eğitim Politikaları Koordinatörü Makbule Kurt ile mülteci çocukların uzaktan eğitime erişimi hakkında konuştuk.

Mülteci Medyası Özel Haber

Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak ilan edilen koronavirüs COVİD-19 salgınına karşı Türkiye’de alınan önlemler kapsamında örgün eğitime ara verilerek uzaktan eğitime başlandı. Üçüncü haftasına giren uzaktan eğitimde dersler TRT EBA TV canlı yayını ile hem televizyon hem de internet üzerinden izlenebiliyor. 30 Nisan’a kadar devam edecek uzaktan eğitimin daha da uzatılacağı tahmin ediliyor.

Ancak yüz binlerce mülteci çocuğun ne kadarının uzaktan eğitime erişebildiği ise ayrı bir soru işareti. Mülteci ailelerin tamamın evinde televizyon bulunmuyor ve internete erişimleri ise kısıtlı halde.  UNİCEF’in 2019 raporuna göre Türkiye’deki okula kayıtlı Suriyeli mülteci çocuk sayısı 680 bin ve diğer ülkelerden de binlerce mülteci çocuk eğitime devam ediyor.

İzmir Mülteci Çalışmaları Ağı Eğitim Politikaları Koordinatörü Makbule Kurt ile mülteci çocukların uzaktan eğitime ne kadar erişebildiği üzerine konuştuk. Eğitim çocuğun en temel hakkı olduğunu ve uluslararası sözleşmeler ve yasalarla güvence altına alındığını hatırlatan Kurt “Yaşadığımız salgın durumu ve yaşanması ihtimal afetler, acil durumlar karşısında devletlerin dezavantajlı grupları ek önlemlerle desteklemesi gerekmektedir. Çocuklar her şeyden önce 2 önemli faktörün olumsuz etkileri ile örgün eğitime ulaşımda da sorunlar yaşarken bu sürecin mevcut salgın durumundan kaynaklı daha da zor olduğu ve çocukları mağdur etmektedir” dedi.

Makbule Kurt

‘Dijital Dünyaya Erişim Sınırlı’

Kurt “Bunlardan birincisi; öncelikle çocuklar farklı bir kültürden gelmektedir. Yaşadıkları savaş ve göç sebebi ile dijital dünya ve medya erişimi sınırlıdır. İkincisi; yerinden edilmişliğin doğal bir sonucu olan yoksulluktur. Bu önemli 2 faktörün etkisinde çocukların uzaktan eğitime erişebilmesi mümkün görünmemektedir. Ülke vatandaşı çocuklarının dahi günümüzde dijital yaygınlaşma, dijital araç gereç ve şebekeye ulaşım sorunu yaşadığı düşünülürse bu konu mülteci çocuklar için neredeyse imkansız bir hal almaktadır” diye konuştu.

‘Erişebilenler İse Dil Sorunu İle Karşılaşıyor’

Uzaktan eğitimdeki ‘dil’ bariyerine de değinen Kurt şunları söyledi “Dijital ve medya ortamından eğitim faaliyetleri devam etse de mülteci çocukların örgün eğitimde de bilinen en önemli sorunu ‘dil’ dir.  Eğitim sisteminde aşılamayan bu sorun dijital eğitimde de devam etmektedir. Söz konusu programın teknik özellikleri incelendiğinde çocuklara Arapça destek verecek bir dil değişimi şıkkı ya da mülteci çocuklar için ayrıca bir program açılmamış olduğu görülmektedir. Çocuklar medyaya ulaşım sağlasa bile dil sorunu ile karşılaşmaktadırlar”.

‘Kız Çocukları İçin Riskler Daha Büyük’

Salgın durumunda kız çocuklarının eğitime ulaşmakta daha fazla güçlük çektiğini belirten Kurt “Mülteci kız çocukları ev işleri, kardeşe bakım gibi sosyal durumlar sebebi ile erkek çocuklarına oranla uzaktan eğitime erişimi konusunda ailenin desteğini alamamaktadır. Erkek çocuklarında ise duruma çocukların çalıştırılması faktörü eklenmiştir. Yeni tarihte açıklanan 20 yaş altı çocukların ‘sokağa çıkma yasağı’ kapsamında olması mülteci grupta çocuk işçi sayısını düşürürken güvenlik güçlerinin, mültecilerin yoğun yaşadığı bölgelerde sorunu nasıl kontrol altına aldığı bu kontrolün nasıl sağlandığı bilinmemektedir” dedi.

‘Eğitimden Uzaklaşma İlerde Devamlılığı da Düşürebilir’

Mülteci çocuklar için tehlikelerin daha da büyümeye başladığını ifade ede Kurt “Kız çocuklarının okuldan uzaklaşması, erkek çocukların çocuk işçi kimliği ile bu süreci yaşaması. Aile içi şiddet durumunda bunu tespit edebilecek uzmanlardan uzaklaşmaları ve çocukların her türlü ihmal ve istismara daha açık hale gelmeleri. Ve en önemlisi göç sebebi ile hayatları değişen ve birçok olumsuzlukla baş etmek zorunda oldukları halde eğitimi sürecinde motivasyonu yüksek olan çocukların eğitim sisteminden uzaklaşması ile okullar açıldığında okula devamlılık oranı rakamlarının düşmüş olabileceği ihtimali. Okuldan uzaklaşan kız çocuklarının erken evlilik sürecine zorlanması riskler arasındadır” diye konuştu.

‘Mülteci Çocuklar İçin Dijital Çocuk Politikası Gerekli’

Mülteciler çocuklar için acil ‘Dijital Çocuk Politikası’ gerekliliği doğduğunu kaydeden Kurt sözlerini şöyle sürdürdü “Bütün çocukların eşit koşullarda eğitime ulaşım ve korunma hakkı kapsamında; sorunların çözümü için hükümet ve sivil toplum kuruluşları arasındaki işbirliği ve koordinasyonun artırılması gerekmektedir. Salgına önlem almaya odaklanmış vatandaşlar olarak her gün daha da zor günlere uyanan mülteci çocukları unutmamak gerekir. Bu çocukları salgınla beraber tüm olumsuzluklardan korumak birincil derecede vatandaşlık sorumluluğumuz niteliğindedir”.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: