Özel Haber Covid-19 Kadın

Mülteci kadınlar: Korona günleri bizim için yıkım olacak

Evlerinde çalışan tek bireyin de korona günleri ile birlikte işsiz kaldığına dikkat çeken mülteci kadınlar sürecin daha da uzamasının kendileri açısından yıkım olacağını vurguluyorlar. Mülteci kadınlar evde kal çağrılarına da "Evde kalalım ama nasıl hayatta kalacağımızı soran yok" dediler.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından pandemi ilan edilen küresel koronavirüs COVİD-19 salgını, toplumun en savunmasız kesimi mülteciler daha da ağır sonuçlar doğuruyor. Daha görünür bir şekilde ayrımcılığa uğrayan mülteciler, koruma politikalarının dışında kalma ve insan müdahalelerden dışlanma riski ile karşı karşıya kalıyor.  Kayıt dışı çalışmanın en yoğun olduğu sektörlerde çalışan mülteciler salgının etkisinden dolayı işsiz kalırken merkezi ve yerel yönetimlerin desteklerinden de faydalanamıyor.

Mültecilerin yoğun olarak yaşadığı İzmir Konak Basmane’deki evleri ziyaret ederek mülteci kadınlara, korona günlerinin onları nasıl etkilediğini, koruma önlemleri alıp alamadıklarını ve öncelikli taleplerini konuştuk. Eşlerinin ya da kız kardeşlerinin bu süreçte işten olduklarını dile getiren kadınlar kolonya dezenfektan ve çamaşır suyu gibi temizlik maddelerine erişemediklerini dile getirdiler. Dağıtılan yardımların da kesildiğine dikkat çeken kadınlar ellerindeki gıda için ayırdıkları sınırlı para bittiğinde ne yapacaklarını bilmediklerini vurguladılar.  

Ayşe ve Ailesi

Tekstil işçisi eşinin 3 haftadır çalışmadığını belirten Suriyeli mülteci Ayşe “Evin günlük masrafı çıkmıyor artık. Şu anda bir kenarda birikmiş bir paran olmazsa geçinemezsin. Kendi başımızın çaresine bakması isteniyor. Bu süre uzarsa bizim için yıkım olur. İnsanların arasında da problem olacak, örneğin kiracılarla ev sahipler arasında. Markete giderken maske takmamız lazım onu bile alırken kırk defa düşünüyoruz. Bir defa kullanıp atmamız gereken bir şeye 5 lira veriyoruz. Bunların hepsi masraf. Daha uzun sürmemesi lazım, önlem alınması gerekiyor”

‘Evde Kalalım Ama İhtiyaçlarımızı Nasıl Gidereceğiz’

Evde kal çağrılarına değinen Ayşe şunları söyledi “Evde kal diyorlar ama kolay değil, biz nasıl yaşayacağız, ihtiyaçlarımızı nasıl gidereceğiz, evde kal demesi kolay. Gel çekene sor. Biz 5 kişi evdeyiz, en kötü ekmek almamız gerekiyor, bu çocuklar ne yiyecek içecek. Yetişkinler idare eder de çocuklar edemez. Faturaların son ödeme tarihi geldi. Ne yapacağız biz, nereye başvuracağız. Hastalık bulaşacak diye tedirginiz, İzmir kentler arasında ikinci sırada imiş. Evde oturarak ne zamana kadar dayanacağız. Ve de kendimizi korumamız için kolonya, dezenfektan, çamaşır suyu da alamadık. Kolonyanın en küçüğü olmuş 20 TL. Eşim çalışmıyor nasıl alalım. Önceliğimiz karnımızı doyurmak. Elimizi başkasına açacak halimiz de yok. Sonrasında da ne yapacağız. Kolonya ve çamaşır suyu dağıtılmalı. İnsanlar önlemlerini alır, daha da yayılmamış olur”.

Nadiye’nin Ailesi

‘Belediye Önceden Yemek Dağıtıyordu O Da Kesildi’

Gündelik işlerde çalışan eşinin bir aydır işsiz olduğunu ifade eden Suriyeli mülteci Nadiye de “Kızılay kartı ile kiramızı ve faturalarımızı ödüyorduk ve eşimin kazancı ile günlük ihtiyaçlarımızı gideriyorduk. Koronaya karşı tek önlemimiz eve kapanmak oldu. Evde 7 çocuk 11 kişi var. Başka çözümümüz yok. İki yaşlımız var, asıl endişemiz onlar için. Önceden günlük belediye günlük ev yemeği dağıtıyordu, onlarla çocuklarımın karnını doyurabiliyorduk.  Çok korkuyoruz hastalıktan dolayı. Çocuklar evde kavga etse de dışarı bırakmıyorum” diye konuştu.

‘Kimse Kapımızı Çalıp Durumumuzu Sormadı’

Koronaya karşı tek çözüm önleminin eşarbı olduğunu belirten Nadiye “Bakkala gittiğimizde ya da sokaktaki seyyar satıcıdan sebze aldığımızda korumak için eşarbımı kullanıyorum, elimize poşet geçiriyoruz. Ev sahibi kira istediğinde ne yapacağımızı, ne söyleyeceğimizi bilmiyoruz. Evdeki tek temizlik maddesi bulaşık deterjanı ve sabun başka bir şey yok. Devletten kimse bizim durumumuzu sormuyor, ne yaptığımızı düşünen yok. Tek isteğimiz günlük gıda desteği. Belediyeler gıda dağıtıyormuş ama bize kimse vermedi. Elimizdeki birkaç kuruş var o da bitti bitecek. Çocuklar anlamaz ister. O zaman ne yapacağız. Nasıl hayatta kalacağız” dedi.

Enfel ve Ailesi

‘Evin Tek Çalışanı Da İşsiz Kaldı’

Birlikte yaşadığı kız kardeşinin koronadan dolayı işsiz kaldığını ifade eden Suriyeli mülteci Enfel de “Çalıştığı tekstil atölyesi bir aydır kapalı. Evimizin tek gelir kaynağı oydu. Önceden hayat yine zordu ama geçinebiliyorduk, kız kardeşim çalışıyordu ve aldığı maaş ile geçinebiliyorduk, ev masraflarını gideriyordu. Şimdi o da yok. Ben yemezsem çocuklarımı nasıl emzireceğim. Sütü, bebek bezini nasıl alacağız. Evde 4 çocuk bez kullanıyor. Bir kişi çalışırken idare ediyorduk en azından” dedi

‘Bir Maskeyi Üç Gündür Kullanıyorum’

Korona virüsünden dolayı endişeli olduklarını ama önlem almaya imkanlarının olmadığını dile getiren Enfel “Kolonya, deterjan için paramız yok. Tek bir maske aldık, dışarı çıkarken, üç gündür kullanıyorum. Belki bir çalışma kapısı bulurum diye evden çıkıyorum. Durumumuz sıfırın altında. Onlar için kolay olabilir ama bizim için evde kalmak çok zor. Hastalıktan önce bir şekilde yardım alabiliyorduk ama şimdi o da yok. Örneğin belediye yemek dağıtıyordu, komşular yardımcı oluyorlardı. Şimdi sadece elimizde çok az bakliyat var o bitince ne yapacağız. Kızılay kartı da alamıyoruz. Ev sahibimiz de bu ortamda kirayı 500’den 600’e çıkarmaya çalışıyor. Ev sahibinden biraz ertelemesini istedik, kabul etmedi, ‘beni ilgilendirmez’ diyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: