Haberler

Karantina sonrası İzmir’e getirilen mülteciler kaldıkları illere yollandı

14 günlük karantinanın ardından İzmir'e getirilen mülteciler otogardaki bekleyişleri olumlu sonuçlandı. Mültecilerin ısrarı ve basında çıkan haberler sonrası Göç İdaresi mültecileri yaşadıkları illere yolladı.

Türkiye’nin Avrupa’ya gitmek isteyen mültecilere engel olmayacağını açıklamasının ardından Yunanistan sınırına giden mülteciler, buradaki bir aylık bekleyişleri sonrası COVİD-19 salgını gerekçe gösterilerek apar topar kamplara ve geri göndermezlerine götürülmüştü.

14 günlük karantina sonrasında farklı kamplardaki yüzlerce mülteci 3 gün önce İzmir’deki Harmandalı Geri Göndermezi’ne getirildi. Burada iki günlük bekleyişin ardından serbest bırakılan mülteciler kendi imkanları ile İzmir Otogarı’na geldi.

Bir Otobüs Bileti 500 Lira

Parası ve belgeleyebilecekleri bir adresi olan mültecilerin bir kısmı yol izin belgesi alarak yaşadıkları illere dönebildi. Mültecilerin verdikleri bilgilere göre mülteciler otobüs biletleri için 500’er lira gibi yüksek fiyatlarda ödeme yapmışlar. 16 kişilik bir aile 8 bin TL ödeyerek İstanbul’a dönmüş.

Ancak yüzlerce mülteci şu anda otogarda bekleyişini sürdürüyor. Paraları olmayan mülteciler ya Yunanistan sınırına gidebilmek ya da yaşadıkları şehirlere dönebilmek istiyor.

‘Ne Sınıra Gidebiliyoruz Ne De Evimize’

Mülteci Medyası’na ulaşan bir mülteci “Osmaniye’deki kampta iken bir yetkili yanımıza gelerek ‘Avrupa kapısı açık, sizi Yunanistan’a göndereceğiz. Sınıra gidin gemi var, bineceksiniz’ dedi. Biz de inandık geldik ama kandırıldığımızı gördük. Bulunduğumuz Harmandalı Geri Gönderme Merkezi’nden bizi dışarıya bıraktılar. Biz ne yapacağız diye sorduk ama cevap vermediler bize. Ücretli otobüse bindik. Otogara geldik ama burada parası olanlar gidebildi. Biz ise bekliyoruz. Ya bizi Yunanistan sınırına götürsünler ya da evlerimize geri dönmemizi sağlasınlar. Paramız yok, ailemizle birlikte aç bir şekilde bekliyoruz” dedi.

Mültecilerle polis arasındaki tartışma arbedeye döndü ve arbede sırasında hamile bir kadın karnından darbe aldı. Otogar önüne gelen ambulans hamile kadını Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürdü. Kadın “Hem şiddet uyguluyorsunuz hem de hastaneye götürmek istiyorsunuz” sözleri ile tepki gösterdi. Arbedenin nedeni ise öğrenilemedi.

Hatay’a dönmek isteyen ancak kimliği ve parası olmadığı için gidemeyen Suriyeli Abdülrezzak Mülteci Medyası’na şu açıklamalarda bulundu:

“Tayyip Erdoğan kapılar açıldı dedi biz de Yunanistan kapısına kadar gittik. Orada 29 gün bekledik sonra jandarma gelip oradan zorla otobüse bindirip Osmaniye’ye kadar götürdüler. Orada 14 gün kaldık sonra bizi İzmir’e kadar getirdiler. 3 gün Geri Gönderme Merkezinde tutulduk sonra bizi İzmir’in sokaklarına bıraktılar. Biz paramız yok nere gideceğiz dedik ‘Bizim derdimiz değil sizin derdiniz. Nere gitmek istiyorsanız gidin’ şekliden cevap verdiler. Dün geceyi İzmir Otogarı’nda sokakta geçirdik. Yolda yattık, çocuklar soğukta yerde yattı. Birkaç Suriyeli bize yemek battaniye getirdi. Biz daha önce yaşadığımız şehirlere dönmek istiyoruz. Önceden Avrupa’ya gitmek istiyorduk ama bıktık çok zor. Çok yorulduk, iki aydan beri yoruluyoruz. Tüm ailem Hatay’da ama geri gidemiyorum çünkü param yok. Hatay’a biletler 700-800 lira istediler. Bizde iki aydan beri yollardayız hiç paramız yok. Paramız olsa giderdik. Ayrıca kimliği olmayanlar var. Kimliği olmayanları almıyor kimliği olanlarda ya hepimiz gideceğiz ya da kalacağız diyor. Biz genciz dayanırız ama birkaç aile var kimlikleri yok onları burada yolda bırakamayız. Beraber kalmak için burada kalacağız hepimiz. Ya hepimiz gideceğiz ya da kalacağız”

Haberi takip eden muhabirimizi ise emniyet engellemeye çalıştı. Mültecilerin yanından uzaklaşması istenen muhabirimiz bunu kabul etmeyince Işıkkent Karakolu’na götürüldü. Muhabirimiz hakkında ‘sosyal mesafe’ kuralına uymamak gerekçesi ile para cezası kesildi. Muhabirimiz para cezası kesildikten sonra mültecilerin yanına geri döndü. Mülteci bir kadının görüntü çekmesi ise engellendi. Mültecinin telefonuna el koyan polis görüntüleri sildi.

Mültecilerin kararlı bekleyiş ve basında çıkan haberler çözüm sağladı ve mültecilerin talepleri talepleri kabul edildi. Kimliksiz ve kayıtsız mülteciler için önce yol izin belgesi düzenlendi ve Göç İdaresi’nin sağladığı otobüslerle kaldıkları illere gönderildiler.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: