Özel Haber Covid-19 Kadın

‘Pandemi sürecinde mülteci kadınlara yönelik şiddet de arttı’

Pandemi süreci ile birlikte artan erkek şiddetinde mülteci kadınlar da etkilenirken İranlı mülteci hakları aktivisti Mohajer, sivil toplum örgütlerine kadınlarla dayanışma çağrısı yaptı.

Küresel COVİD-19 salgınına karşı #evdekal çağrıları artması ile birlikte kadınlara yönelik şiddetin arttığı da gözlemlendi. Sosyo Politik Saha Araştırması Merkezi’nin Covid-19 Kadının Etkilenimi ile Kadın ve Çocuğa Yönelik Şiddete İlişkin Türkiye Araştırma Raporu’na göre karantina sürecinde kadına şiddetin yüzde 27.8 arttığı görüldü.

Artan erkek şiddetinden mülteci kadınlar da etkileniyor. Mülteci kadınların, kadına yönelik şiddetle ilgili destek mekanizmalarından uzak olması yaşadıkları ihlali daha da büyütüyor. Hem dil hem çeşitli sebeplerden dolayı mülteci kadınlar Şiddet Önleme ve İzleme Merkezleri (ŞÖNİM)’lerden faydalanamıyorlar.

Şiddet karşısında çözüm arayışı içine giren mülteci kadınların bir kısmı İranlı mülteci hakları aktivisti Farah Mohajer’e ulaşıyor. Şu ana kadar ülke genelinde yüzlerce kadın Mohajer’den destek istemiş durumda. Mohajer’e ulaşan kadınlar erkekler tarafından uğradığı şiddet hakkında bilgi veriyor. Ayrıca yine erkek şiddeti sonucunda evinden ayrılan ya da kovulduklarını belirten mülteci kadınlar neler yapabileceklerini, nereye gideceklerini soruyor.  Mohajer, binlerce mültecinin bulunduğu telegram kanalı aracılığı ile mülteci kadınların şiddete maruz kaldığında nerelere ulaşması gerektiğinde bilgi veriyor.

Farah Mohajer

‘Kadınlarda Tedirginlik, Panik Arttı’

Mülteci Medyası’na konuşan İranlı Mülteci Hakları Aktivisti Farah Mohajer, Covid-19 salgını sürecinde binlerce mültecinin işten çıkarıldığını hatırlatarak “Maddi problemler aile içi şiddeti de daha da arttırdı. Kadınlarda tedirginlik, panik arttı, gelecek kaygısı var. Devlet mültecileri de yardım etmiyor. Her gün onlarca yardım çağrısı alıyorum. Çok zor günlerden geçiyoruz. Onun dışında çocukları ile birlikte yaşayan kadınlar var, onların da tek geçim kaynağı ortadan kalktı. Onlar mağduriyeti daha ağır yaşıyor. Çoğu mültecinin iş izni bile yok. Vatandaş olsa en azından devletin yardım paketlerinden yararlanırdı. Öte yandan kayıtsız olan mülteciler de sınır dışı edilme korkusu var” dedi.

Sivil Topluma Çağrı

Sivil toplum örgütlerine mülteci kadınlarla dayanışma çağrısı yapan Mohajer “İşlerinden olan mülteci kadınlar nasıl yaşayacaklar, devlet, BM kimse yardım etmiyor. Kadınlar hayatlarını nasıl sürdürecekler kimse düşünmüyor. Devlet mülteciler için Avrupadan aldığı paraları neden mültecilere harcamıyor? Şu anda yurt dışındaki sivil toplum örgütlerine ve bireylere çağrıda bulunduk. Az da olsa olumlu dönüş aldık. Türkiye’de sivil toplum örgütlerinin de mülteci kadınlarla ile ilgili duyarlı olmasını istiyoruz. Kadınların işi gücü yok. Evden yapabilecekleri bir iş de yok. Türkiyede mültecilik konusunda bir düzenlilik yok. Mültecilerle ilgili çalışan uluslararası kuruluşlar da mültecilerin sorunları ile uğraşmıyorlar. Ulaşmaya çalıştığımızda da çözüm alamıyoruz” diye konuştu.

1 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: