Özel Haber Covid-19 Güncel

Karantina sonrası mülteciler sokaklara terk ediliyor

Yunanistan sınırındaki bekleyişlerinin ardından karantinaya alınan mülteciler karantina sonrasında yaşamadıkları kentlerde sokaklara terk edilerek ediliyor. Başlarının çaresine bakması istenen mülteciler, sokağa çıkma yasağı, yüksek otobüs biletleri ve iller arasında geçişlerin kısıtlı olmasından dolayı problemler yaşıyor.

Hükümetin Avrupa’ya geçmek isteyen mültecilere engel olmayacağının açıklamasının ardından Yunanistan sınırına giden mülteciler, bir aylık bekleyişten sonra koronavirüs salgını dolayısıyla apar topar kampalara ve geri gönderilme merkezlerine götürüldü.

14 günü aşan karantina sonrası serbest bırakılan mültecilerden kendi imkanlarıyla yaşadıkları şehirlere gitmesi isteniyor. Ancak tamamına yakını büyükşehirlerde yaşayan mülteciler büyükşehirlere giriş ve çıkışların kısıtlı olmasından dolayı sorun yaşıyor. Mültecilerin tamamının yol izin belgesi yok ve olmadığı için il değiştiremiyor. Olsa bile şehirlerarası otobüs biletlerinin yüksekliğinden dolayı yaşadıkları şehirlere gidemiyor.

Kocaeli

Kırıkkale Pehlivanköy Geri Gönderme Merkezi’nden Kocaeli’nin Gebze ilçesinde bırakılan yarıyakını çocuklardan oluşan 23 mülteci sokağa çıkma yasağına sokakta girdi. Tarlabaşı Dayanışması’nın mültecilerin durumunu sosyal medyaya taşıması ile birlikte mülteciler yaşadıkları iller yerine yeniden geri gönderme merkezine taşındı. Mültecilerin verdikleri bilgilere göre, Tuzla, Gebze ve İstanbul ‘daki geri gönderme merkezlerinde yer olmadığı için otobüse bindirilerek yeniden Kırıkkale’ ye gönderildiler.

Aydın

Edirne’den Aydın Geri Gönderme Merkezi’ne getirilen Somali ve Kangolu 19 mülteci ise sokağa çıkma yasağına saatler kala serbest bırakıldı. Paralarıyla İzmir’e gidecek otobüs bulamayan mülteciler Adnan Menderes Mahallesi’nde Enerji Park’a toplandı. Mülteciler yaşadıkları mağduriyetten dolayı değil çevre halkı ‘tedirgin’ olduğu gerekçesiyle tekrar geri gönderme merkezine yerleştirildi. Mültecilerin, sabah İzmir’e gönderileceği açıklanırken sokağa çıkmanın yasak olduğu saatlerde mülteciler bir kez daha sokağa terk edilebilir.

Samsun

Yine Kırıkkale Pehlivanköy Geri Gönderme Merkezi’ndeki karantina süresi dolan 30 Pakistanlı mülteci, göç idaresi ekipleri tarafından Samsun’a götürüldü. Mülteciler buradaki işlemlerin ardından serbest bırakılacak. Basın mensuplarına konuşan Pakistanlı bir mülteci “Burada serbest olacağız ama burada hiçbir akrabamız, paramız, evimiz, bir şeyimiz yok. O yüzden İstanbul’a gitmek istiyoruz. Orada akrabalarımız var” dedi. Haberde mültecilerin serbest bırakılıp bırakılmadığına dair bir bilgi bulunmuyor.

Nigde

Osmaniye’deki kamptan serbest bırakılan 35 mülteci Niğde Otogarı’na götürülerek kaderlerine terk edildi. Mülteciler Ankara’ya doğru yürümeye başladı. Birgün’den İsmail Arı’ya konuşan mülteciler “İki gündür Niğde otogarında aç ve susuz bir şekilde beklediklerini belirterek kendilerine fahiş fiyatlarla otobüs bileti satılmaya çalışıldığını. Biz Niğde’ye gitmek istemiyoruz, ‘Bizi daha önce yaşadığımız şehirlere götürün’ dedik. Bize, ‘Bizim belirlediğimiz şehirlere gideceksiniz’ denildi. Niğde Göç İdaresi bize seyahat belgesi verdi ve ardından da polis eşliğinde Niğde Otogarı’na bırakıldık. Bizim otobüs bileti alacak paramız yok.  “Bir otobüs bileti ortalama 300 TL’den satılıyor. Az önce yanımıza gelen bir kişi ‘Sekiz kişiyi 2 bin 500 TL’ye götürürüm’ dedi. Burada mahsur kaldık ve çocuklar da var. İki gündür buradayız, yemek yemedik ve çaresizlikten otoban kenarından yürümeye başladık.

Çorum

Çorum’da dün gece geç saatlerde 20 mülteci çevre yoluna terk edildi. Ajanslara yansıyan haberlere göre plakası belirlenemeyen bir araç Somalili olduğu öğrenilen 20 mülteciyi, Çevreyolu üzerinde bulunan Buharaevler kavşağına bırakıp gitti. Mültecilerin üzerinden valiliğin yol izin belgesi çıktı.

Gazetecilerin nereden geldikleri yönündeki sorulara Malatya diyen mültecilerin Bayburt Valiliği ve İl Göç İdaresi kaşeli üzerinde “Bu izin belgesi hakkında sınır dışı etme kararı alınan ancak 6458 sayılı Kanunu’nun 57. Maddesi 4. Fıkrasına istinaden idari gözetimi sonlandırılan açık kimliği yazılı şahısların Çorum iline gitmesi izin verilmiştir” yazılı kağıt çıktı.

İzmir’de De Yaşandı

İzmir’de de geçtiğimiz hafta 200’ün üzerinde mülteci Harmandalı Geri Gönderme Merkezi’nden serbest bırakılarak yaşadıkları şehirlere gitmesi istenmişti. Yüksek otobüs fiyatlarından dolayı mülteciler İzmir Otogarı’nda bekleyişe başlamıştı. Mültecilerin bekleyişlerinin basına yansımasından sonra Göç İdaresi otobüsler ayarlayarak mültecileri yaşadıklara şehirlere göndermişti.

1 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: