Avrupadan Covid-19

Mülteci kampında COVİD-19 protestosu

Covid-19 testi negatif çıkan bir mülteci kadının yaşamını yitirmesi üzerine Sakız Adası’ndaki mülteci kampında protestolar başladı.

Yunanistan’ın Sakız Adasındaki (Chios) VIAL Kampında kalan mülteciler dün gece protesto eylemleri düzenledi.

Gazeteci Çağdaş Kaplan’ın aktardağı bilgilere göre Corona şüphesiyle karantinada tutulan bir kadının yaşamını yitirmesi üzerine protestolar başladı. Yaşamını yitiren kadın Perşembe günü COVİD-19 şüphesiyle hastaneye kaldırılmış ve test sonucunun negatif çıkması üzerine kampa geri gönderilmiş.

Yunanistan polisinin müdahalesi ile protestolar daha da büyürken kampta protestolarla birlikte büyük bir yangın da çıktı. Yangın sabaha karşı kontrol altına alınırken bir polis aracı, çok sayıda çadır ve konteyner yandı.

Kampların Durumu

Mülteci kampları barınma koşullarından dolayı COVİD-19 salgını karşısında savunmasız durumda. Yunanistan hükümeti “Evinizde kalın”, “Bireyler arasında yeterli mesafeyi koruyun”, “Kişisel hijyene dikkat edilmeli” çağrıları yapsa da ülkedeki mülteci kamplarındaki koşullar bunların hiçbirini hayata geçirmeye fırsat vermiyor.

Kampları adeta Covid-19 salgını karşısında kaderine terk eden Yunanistan hükümeti, önlem olarak sadece kamplara giriş çıkışları sınırlandırmıştı. Hükümet ancak vakalar tespit edildikten sonra kamplarda karantina ilan etmekle yetiniyor. Yunanistan adaları Midilli, Sisam, Sakız, İleryoz ve İstanköy adalarındaki kamplarda yaklaşık 40 bin sığınmacı barınıyor. Bunların toplam kapasitesi ise 6 bin kişi. Yunanistan hükümeti BM’nin ve insan hakları örgütlerinin çağrılarına rağmen kampları boşaltmıyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: