Özel Haber Covid-19

Mülteci aileler: Ev sahipleri korona dinlemiyor

Mülteci Medyası’na konuşan İstanbul’daki Suriyeli mülteciler ev sahiplerinin korona salgınını dinlemediğini ve bir aylık geciktirmede bile evden çıkarmakla tehdit ettiklerini dile getirdiler. Mülteciler “Yakında kalacak bir evimiz olmayacak” dedi.

Haber: Halid Abdo


Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından pandemi ilan edilen küresel koronavirüs COVİD-19 salgını güvencesiz kesimler için daha da ağır sonuçlar doğuruyor. Bu kesimlerin başında mülteciler geliyor. Salgının ekonomiye etkisinden dolayı farklı sektörlerden Türkiye’de farklı sektörlerden işletmeler çalışmaya ara verdi, yüz binlerce işçi ücretsiz izne gönderildi. Mülteciler kayıtsız çalıştırıldığı için işsizlik ödeneği gibi hükümetin destek paketlerinden yararlanamıyor.

Korona ile mücadele etmeye çalışan mülteciler da açlıkla ve evsiz kalmakla karşı karşıya. Ellerinde var olan sınırlı birikimi gıda için harcayan mülteciler fatura ve kiralarını erteliyor. Ancak ev sahipleri korona salgının yarattığı işsizliği dinlemeyerek kiralarını talep ediyor.

Mülteci Medyası’na konuşan mülteciler ev sahiplerinden anlayış beklediklerini, salgın geçtikten sonra birikmiş kiralarını ödeyeceklerini dile getirdiler. Evde kal çağrıları ile ilgili mülteciler ‘Ev sahipleri korona dinlemiyor. Bir ay kirayı yatıramadığımız için evden çıkın diyorlar. Yakında kalacak bir evimiz olmayacak’ dediler. Mülteciler, kira ile ilgili çözüm üretilmesini istiyor.

Bu sorunla karşı karşıya olanlardan biri Suriyeli mülteci Reem ve ailesi. Reem’in eşi bir lokantada garsonluk yapıyordu ve karantina önlemleri kapsamında işyerinin kapatılmasından dolayı işsiz kalmış durumda. Avcılarda yaşayan Reem ve ailesi 3 yıldır aynı evde oturduklarını ve hiçbir zaman kirayı ödemekte geç kalmadıklarını dile getiriyor. 

Reem “1050 TL kira ödüyoruz. Ev sahibi her gün kira için arıyor, söyleniyor. ‘Bedava mı oturmak istiyorsunuz’ diyor. Son aramasında da ‘eşim patrondan para alıp size verecek’ dediğim için suratımıza kapattı. Sadece bu ay ödeyecek halimiz yok.  Korona geçtikten sonra biriken kiralarımızla birlikte ödeyeceğiz” dedi.

‘Ev Sahibinin Telefonlarını Açmıyoruz’

Sultangazi’de yaşayan Zakariya 3,5 yıldır aynı evde oturuyor ve kirasını zamanında ödediğini belirtiyor. 1250 TL ev kirası ödediklerini ifade eden  Zakariya “Her ayın 10’nunda ödüyorduk.  Bu ay koronadan dolayı işlerimiz durdu. Biz evde 9 kişiyiz ve 3 kişi çalışıyoruz. 3’ümüzde atölyelerde çalışıyorduk ve işsiz kaldık. Ödeme zamanı gelince ev sahibini aradık ve tüm olayları anlattık. Bize ters tepki verdi. Şimdi aradığında açmıyoruz, başka bir çözümümüz yok” dedi.

‘Geçici Bir Süreç Bu’

Gaziosmanpaşa yaşayan Mahmoud da “Yaklaşık 4 yıldan beri aynı evde oturuyorum ve her ay düzenli kirayı ödüyoruz. Kiramız 875 TL. Eşim ve iki çocuğumla yaşıyorum. 5 haftadan beri işsizim çalıştığım çanta atölyesi üretime ara verdi. Bu sıkıntılı süreçte ev sahibimiz hiç anlayışlı olmuyor. Kira zamanı gelmeden erkenden aramaya başladı. Gerçekten ekonomik olarak çok sıkıntıya girdim. Çalışamadığım için borçlandım. Ev sahiplerinden anlayışlı davranmasını istiyoruz. Bu geçici bir süreç”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: