Avrupadan Özel Haber Covid-19

Moria’da protestolar: İki mülteci vuruldu

Moria’da binlerce Afrikalı mülteci, Covid19 salgınına rağmen kapasitesinin kat kat üstünde kaldıkları kamptaki koşulları protesto etti ve özgürlük istedi. Öte yandan dün akşam ‘önlemlere uymayarak kamp dışına çıktığı’ iddia edilen iki mülteci silahla vurularak yaralandı. Saldırganlar ise yakalanmadı.

Haber: Çağdaş Kaplan

ATİNA – Yunanistan’ın Lesvos Adası’ndaki 20 bine yakın mültecinin tutulduğu Moria Kampı’nda, dün binlerce Afrikalı göçmen koşulları protesto etmek için eylem düzenledi. Covid 19 salgınına rağmen, hükümetin yeterli önlemlerini almadığını belirten mülteciler, 3 bin kapasitesine rağmen kampta 20 bine yakın mültecinin tutulduğuna dikkat etti.

Eylemde “Özgürlük”, “Irkçılığa son”, “Irkçı Mitsotakis”, “Dünya bizi Moria’da terk etti” “Hemen tahliye istiyoruz çünkü Covid 19’a maruz kalıyoruz” yazılı pankartlar açan mülteciler, kampın derhal boşaltılmasını ve anakaraya taşınmalarını istedi. Eylemde ayrıca adalardaki kamplarda tutulan yalnızca 1500 kişinin Covid 19 salgını nedeniyle anakaraya taşınması kararı da eleştirilerek, insanlık dışı kampların tamamının boşaltılması istendi.

Öte yandan eylemin ardından akşam saatlerinde önlemlere uymayarak kamp dışına çıktığı’ iddia edilen iki mülteci silahla vurularak yaralandı. Saldırıda hafif yaralanan iki mülteci adadaki hastanede tedavi altına alınırken, saldırıyı düzenleyen kimliği belirsiz kişi yada kişiler ise henüz yakalanmış değil.

Moria Kampı

Sık sık mültecilere dayatılan insanlık dışı koşullarla gündeme gelen Lesvos Adası’ndaki Moria kampı ülkede Corona virüsüne karşı en korunaksız alan. Avrupa’nın en büyük mülteci kampı olan Mori kampında 3 bin kapasiteye rağmen 20 bine yakın mülteci tutuluyor. Bu nüfusun 8 bini çocuk ve bu çocukların bini aileleri ya da akrabaları olmayan yalnız çocuklar. Kampta yaşayanlar prefabrik konutlarda ya da aralarında 1 metre mesafe dahi bulunmayan çadırlarda kalıyor.

Kamptaki mevcut koşullar virüs salgını için “ideal bir yayılma alanı” olarak nitelendiriliyor. Yetkililer yurttaşlar için “Yarım saatte bir ellerinizi sabun ve suyla yıkayın” uyarısı yapsa da kampta bunu gerçekleştirmek mümkün değil. Kampın bazı bölgelerinde bin 300 kişilik nüfusa bir lavabo düşüyor. Ayrıca kampta yeterli kadar hijyenik ürün yok. Yani ellerinizi yıkamanız için bile saatlerce sıra beklemeniz gerekiyor. Yine yemek almak için de saatlerce sıra beklemek zorundalar. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin (UNCHR) raporlarına göre Yunan adalarında 38.900 mülteci insanlık dışı koşullarda tutuluyor. Adalarda tutulan göçmen nüfusunun yüzde 44’ü erkek, yüzde 23’ü kadın ve yüzde 33’ü ise çocuk.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: