Özel Haber Emek

Mülteci işçiler sektör fark etmeksizin ucuz ve esnek iş gücü olarak görülüyor

İzmir'de Suriyeli Mültecilerle Dayanışma Derneği'nin hazırladığı bilgi notu, mültecilerin sektör fark etmeksizin ‘ucuz ve esnek işgücü’ olarak görüldüğünü bir kez daha ortaya koydu. Dernek, mültecilerin istihdam ve kalkınma sürecine yönelik kapsamlı politikalar geliştirilmesi gerektiğini vurguladı.

İzmir’de mültecilerle ilgili çalışma yürüten İzmir’de Suriyeli Mültecilerle Dayanışma Derneği, Avrupa Birliği tarafından desteklenen STGM STÖ-Akademi Destek Programının desteği ile Suriyeli mültecilerin istihdam süreçlerine katılımlarıyla ilgili bir politika belgesi hazırladı.

Çalışma ile birlikte yerelde mülteci bireylerin istihdam ve kalkınma sürecine katılımları, mevcut durumları ve olası öneriler ile mülteci alanında çalışan kişi ve kurumların savunuculuk kapasitelerinin arttırılması hedeflendi.

Çalışma kapsamında İzmir’de mültecilerin yoğun olarak yaşadıkları Konak ve Karabağlar ilçelerinde yaşayan 18-45 yaş arası 144 mülteci bireyin istihdam ve kalkınma sürecine katılımlarının analiz edilmesini içeren saha çalışması gerçekleştirildi. Saha çalışması sonrasında elde edilen çıktılar ile birlikte mülteci derneğine üye kişilerin katılımıyla 3 günlük savunuculuk ve lobicilik kapasite geliştirme eğitimi yapıldı.

144 Suriyeli Mültecinin 23’ü İşsiz

Ankete katılan mülteci işçilerin, 33’ü serbest meslekte çalışırken, 7’si öğretmenliğe devam etmiş, 15’i ev emekçisi, 56’sı ise işçi olarak hayata devam etmektedir. 121 mülteci istihdama katılmakta iken, 23’ü anket yapıldığı sırada işsiz durumda imiş.

İstihdam edilenlerin 65’i ücretli iken, 45’i yevmiyeli, 11’i de dönemsel olarak istihdam ediliyor. Önemli bir kısmı belli bir iş yerinde ücret karşılığı çalışmakta iken, diğer kısmı geçici ve daha az güvenceli işlerde çalışıyor. Bununla beraber, ücretli çalışanlarda tıpkı yevmiyeli çalışanlar gibi benzer sorunlara sahip.

Problemler: Düşük Ücret, Uzun Çalışma Saatleri, Ayrımcılık

Ankete katılan mülteci işçilere, işe giriş esnasında yaşadıkları temel problemler soruldu. Buna göre alınan cevaplar içerisinde 49 işçi düşük ücret, 32’si çalışma saatlerinin uzunluğunu, 19’u ayrımcılığa uğradığını, 21’i ise yan haklarının olmaması şeklinde cevap verdi. Mülteci bireylerin sadece %10’una yakın bir bölümü işverenleri tarafından sigortalarının yapıldığını, 112’si ise sigortalarının yapılmadığını belirtti.  

Mülteciler Yan Haklara Da Erişemiyor

Mülteci işçilere, işyerlerinin yan haklarını verip vermediği de soruldu. Çalışanlarının %69’u yemek hakkına erişebildiğini, 34’ü yol parası alabildiğini, 3 kişi de yardımlardan faydalandığını belirtti. Yan haklar içerisinde yemek ön plana çıkmakta, diğer konular geride kalmakta.

Sektörler Değişse De Tutum Aynı

Çalışma, ekonomi içerisinde ki farklı sektörlerden, mültecilere yönelik benzer tutum ve davranışların hâkim olduğunu ortaya koyuyor. Mülteciler sektör fark etmeksizin ‘ucuz ve esnek işgücü’ olarak görülüyor.

‘İstihdama Yönelik Kapsamlı Politikalar Geliştirilmeli’

Bilgi notunun öneriler kısmında, mültecilerin istihdam ve kalkınma sürecine yönelik kapsamlı politikalar geliştirilmesi gerektiği ifade edildi. Mültecilerin sahip oldukları mesleki becerinin, Türkiye’de ekonomik süreçlere eklemlenerek katkı sağlaması yönünde çalışmalar gerçekleştirilmesi gerektiğinin belirtildiği bilgi notunda  “Özellikle kalifiyeli mültecilerin, Türkiye’de farklı sektörlerde dinamizm yaratarak, katma değer yaratmaları teşvik edilmelidir. Bu kapsamda becerinin ulusal ölçüde tanınırlığını sağlayabilecek sınavlar ile merkezler açılmalıdır” denildi.

Raporu okumak için tıklayınız

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: