Özel Haber Geçişler

Yunanistan sınırına giden mülteciler sınır dışı mı edilecek?

Yunanistan sınırındaki bekleyişleri sırasında pandemi gerekçesiyle geri gönderme merkezlerinde karantinaya alınan mültecilere serbest bırakılırken imzalatılan form akıllara ‘mülteciler sınır dışı mı edilecek’ sorusunu getirdi.

Hükümetin, Avrupa’ya gitmek isteyen mültecilere engel olmayacağını açıklamasının ardından binlerce mülteci Edirne sınırına akın etti ve bir ay boyunca sınırlar açılır umuduyla zor şartlar altında bekledi. Sınırı geçmeye çalışan mülteciler, Yunanistan kolluk güçlerinin saldırısına maruz kaldı ve saldırılarda en az iki mülteci yaşamını yitirmişti.

Bir aylık bekleyiş ardından Covid-19 salgını gerekçe gösterilerek Pazarkule’deki çadır alanları dağıtıldı ve beklemekte olan binlerce mülteci otobüslere bindirilerek sınır bölgesinden uzaklaştırıldı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, mültecilerin durumu ile ilgili yaptığı açıklamada, salgın tehdidi nedeniyle böyle bir karar alındığı ve Edirne’de beklemeye devam eden 5.800 kişinin, dokuz ildeki geri gönderme merkezlerine götürüldüğü ve karantinaya alındığı bilgisini verdi.

Yaklaşık üç haftalık karantinanın ardından geri gönderme merkezlerinden serbest bırakılan mültecilere bir form imzalatıldı. İdari Gözetim Kararı Sonlandırma Tebliğ Formu, mültecilere imza yükümlülüğü getiriyor. Formun tebliğ edildiği mülteci, formda belirtilen kentin Göç İdaresi İl Müdürlüğü’ne giderek haftada bir imza atması gerekiyor.

‘Sınır Dışı İşlemleriniz Devam Ediyor’

Bu form hakkında sınırdışı kararı olup da, sınırdışı edilemeyen ve serbest bırakılanlar mülteciler için düzenleniyor. Mevcut mevzuata göre idari gözetim kararı hakkında sınır dışı kararı verilen mültecinin işlemlerini tamamlamak üzere alınıyor. Aksi durumda mültecilerin özgürlüğünden mahrum bırakılması mümkün değil. Formda “Sınır dışı etme iş ve işlemleriniz devam etmekte olup sınır dışı etme işlemleriniz tamamlanan kadar aşağıda işaretlenen yükümlülüklere uymanız gerekmektedir” deniliyor.

Mültecilere Zorla İmzalatıldı

Mültecilerin verdiği bilgilere formu imzalamayanların serbest bırakılmayacağı söylenmiş ve mülteciler ‘hapishane’ olarak nitelendirdikleri geri gönderme merkezlerinden kurtulmak için bu kağıtları imzalamak zorunda kalmış.  Kararı imzalamak istemeyen mülteciler hakkında ne tür bir işlem uygulanacağı ise soru işareti.

Ancak formlarda sınır dışı kararı ile bilgi mevcut değil. Yazılmamasının gerekçe ise bilinmiyor. Formu inceleyen hukukçular, mülteciler hakkında sınır dışı kararı olup olmaması hakkında net bir şey söylemelerinin mümkün olmadığını dile getirdi. Hukukçuların verdiği bilgilere göre Göç İdaresi memurları bazen işlem yoğunluğunu gerekçe göstererek bu kısımları boş bıraktığı da oluyormuş.

İmza Atmayanlar Tekrar GGM’ye Götürülebilir

Mevzuata göre mülteci, imza yükümlülüğünün yerine getirmemesi durumunda sınır dışı edilene kadar tekrar idari gözetime alınabilir. Bu durum formda da belirtiliyor. Formda “İdari yüküm ve yükümlülüklerinizi yerine getirmemeniz halinde kanunun 57/A maddesinin 6’ıncı fıkrası gereğince yeniden idar gözetim altına alınabilirsiniz ve kanunun 102’inci maddesinin birinci fıkrasının (e) bendi uyarınca idari para cezasına tabi tutulabilirsiniz” ifadeleri yer alıyor.

Sınır Dışı Kararı Yoksa İmza Yükümlülüğü Kanuna Aykırı

Hukukçular ise kişinin hakkında sınır dışı kararı yoksa formun teknik olarak uygulanamayacağı ve verilen imza yükümlülüğünün kanuna aykırı olduğu görüşünde. Yabancılar ve Ululararası Koruma Kanunu’na göre mültecinin kendine sınır dışı kararı tebliğinin ardından bir hafta içerisinde yargı yoluna başvurabilir. GGM’lerden serbest bırakılan mültecilerin hali hazırdaki durumu bu sürede başvurmalarını imkansız kılıyor.

YUKK’a Göre Sınır Dışı Edilebilirler

Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu’nda yapılan son değişiklikle birlikle Türkiye sınırından düzensiz yollarla çıkma teşebbüsünde bulunan mülteciler hakkında sınır dışı kararı alınmasının yolu açıldı. Kanunun “Sınır dışı etme kararı alınacaklar” başlıklı 54. maddesinde “Türkiye’ye yasal giriş veya Türkiye’den yasal çıkış hükümlerini ihlal edenler” şeklindeki h fıkrasına “ya da bu hükümleri ihlale teşebbüs edenler” ibaresi eklendi.

Sadece Karantina İse Neden Form İmzalatıldı?

Söz konusu formun imzalanmasının zorunlu kılınması akıllara mültecilerin karantina dışında başka bir amaçla mı geri gönderme merkezlerine alındığı sorusunu getiriyor. Mülteciler sadece karantina için geri gönderme merkezlerine taşındı ise neden imza yükümlülüğü getirildi?

Soylu Geçişlere Yine İzin Verileceğini Söylemişti

Üstelik  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu 27 Mart’ta katıldığı bir televizyon programında karantinaya alınan mülteciler için “Tedbiren yapmak zorundaydık. Ama kimse kendisini rahat hissetmesin, bulaş riski geçtiği zaman kim Pazarkule’nin önüne gitmek istiyorsa biz ‘hayır’ demeyiz” ifadelerini kullanmıştı.

Mültecilere Zorla İmzalatılan Form

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: