Özel Haber Güncel

PVSK yine can aldı: Suriyeli genç göğsünden vurularak öldürüldü

Adana'da polis 'dur ihtarına' uymadığı gerekçesiyle 19 yaşındaki Suriyeli mülteci Ali El Hemdan'ı vurarak öldürürdü. Olay basına bacağından vuruldu şeklinde yansırken sosyal medyaya düşen görüntülerdeki gencin göğsünden vurulduğu görülüyor. Ali El Hemdan'ın öldürülmesi twitterda #AliyiÖldürenlerNerede etiketi ile gündem oldu. Hemdan'ı vuran polis açığa alındı.

Polise daha fazla silah kullanma yetkisi veren Polis Vazife ve Salahiyetleri Kanunu’nda (PVSK) yapılan değişikliğin ardından bir kişinin daha yaşam hakkı ihlal edildi. Dün ajanslara düşen haberlere göre, Adana’nın Seyhan ilçesinde bağlı Sucuzade Mahallesi’den polisin kimlik sorarak uygulama yaptığını 19 yaşındaki Suriyeli Ali El Hemdan ceza yememek amacıyla uzaklaşmaya başladı.

Hemdan, polisin ‘dur ihtarına’ uymadığı gerekçesiyle vurularak öldürüldü. Ali El Hemdan, ambulansla hastaneye kaldırılmasına rağmen hayatını kaybetti. Hemdan’ın ölüm haberi alan yakınları ise sinir krizi geçirdi.

DHA Bacağından, Sabah ‘Yanlışlıkla’ Göğsünden Vuruldu Dedi

Demirören Haber Ajansı’nın basına geçtiği haberlerde ‘son çare olarak’ Ali El Hemdan bacağından vurulduğu yazarken Sabah Gazetesi’nin web sitesindeki haberde ise ‘polisin, indirdiği silahının kazara ikinci kez ateş alması sonucu Ali El Hemdan’ın göğsünden vurulduğu’ yazıldı.

‘Durmayınca Vurdu, Kalbinden’

Hemdan’ın vurulmasından hemen sonra yaşananlar bir mahalleli tarafından cep telefonu ile kayıt altına alındı. Sağlık ekiplerinin Hemdan’a kalp masajı yaparak ambulansa bindirdiğinin görüldüğü videoda bir kişinin “Çocuğun peşinden koştu, polis. Durmayınca vurdu, kalbinden” dediği duyuluyor.

Evrensel Gazetesi: Ali El Hemdan 20 yaş altı işçiydi

Suriyeli mülteci Ali El Hemdan’ın işçi olduğu ortaya çıktı. Polis kurşunuyla can veren Hemdan’ın 19 yaşında olduğu ve ailesini geçindirmek için atölyeye gittiği anlaşıldı. 20 yaş ve altındakiler için sokağa çıkma yasağı olduğu için ceza almaktan korktu ve kaçmaya başladı. Suriyeli Ali’nin yakınları, polis kurşunu ile hayatını kaybeden gencin geçici koruma kimliğinin de yanında olmadığı belirtti. Suriyeli mülteci Ali El Hemdan’ın vurulduğu Sucuzade mahallesi, tekstil atölyelerinin yoğun olduğu bir bölge.

Valilik De ‘Kazara Vuruldu’ Dedi

Adana Valiliği’nden yapılan açıklamada ise, Hemdan’ın, uygulama noktasında “dur” ikazına uymayarak kaçtığı ve uyarı ateşi açılması sırasında “kazara” yaralandığı iddia edildi. Açıklamada, “Hastaneye sevk edilen A.H. yapılan müdahalelere rağmen hayatını kaybetmiştir. İlgili polis memuru, açığa alınmış olup adli ve idari tahkikat devam etmektedir.” ifadesi kullanıldı.

Polis Tutuklandı

Ölümüne neden olduğu gerekçesiyle hakkında adli soruşturma da başlatılan polis memuru F.K., çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

19 yaşındaki Suriyeli mülteci Ali El Hemdan’ın vurulmasının ardından Twitterda, Hemdan’ı vuran polislerin yargılanması için çağrılar yayınlandı. #AliyiÖldürenlerNerede etiketi ile yapılan çağrı Türkiye gündeminde uzunca süre en çok konuşulanlar arasında yer aldı. Adalet Bakanlığı’na, Emniyet Genel Müdürlüğü’ne ve Adana Valiliğine Hemdan’ın vurulması ile soruşturma başlatılıp başlatılmadığı soruldu.

2017’den Beri En Az 403 Kişi Öldü

Baran Tursun Vakfı’nın,  PVSK Madde 16 Kapsamında Yaşam Hakkı İhlalleri Raporuna kanundaki değişikliğin yapıldığı 2007’den bugüne en az 402 kişi yaşamını yitirdi. Vakfın sitesinde yer alan bilgilere göre bir önceki polis kurşunu ile ölüm 5 Şubat 2020 tarihinde gerçekleşti. 17 yaşındaki Mustafa Alınç, Bursa usurluk Emniyet müdürlüğünde görevli bir polisin açtığı ateş sonucu hayatını kaybetti. Suriyeli mülteci Ali El Hemdan’ın vurularak öldürülmesi ile sayı 403’e çıktı.

Yasa 2007’de Değiştirildi; Silah Kullanma Yetkisi Genişletildi

14 Haziran 2007’de yürürlüğe giren Polis Vazife Ve Salâhiyet Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile polise araç durdurma, “önleme” adı altında arama yapma, kimlik kontrolü yapma gibi yetkilerin yanı sıra silah kullanmakla ilgili şu yetki verilmişti:

“Polis, görevini yaparken direnişle karşılaşması halinde, bu direnişi kırmak amacıyla ve kıracak ölçüde zor kullanmaya yetkilidir. Zor kullanma yetkisi kapsamında, direnmenin mahiyetine ve derecesine göre ve direnenleri etkisiz hale getirecek şekilde kademeli olarak artan nispette bedenî kuvvet, maddî güç ve kanunî şartları gerçekleştiğinde silah kullanılabilir”.

“Polis; bedenî kuvvet ve maddî güç kullanarak etkisiz hale getiremediği direniş karşısında, bu direnişi kırmak amacıyla ve kıracak ölçüde; hakkında tutuklama, gözaltına alma, zorla getirme kararı veya yakalama emri verilmiş olan kişilerin ya da suçüstü halinde şüphelinin yakalanmasını sağlamak amacıyla ve sağlayacak ölçüde, silah kullanmaya yetkilidir”.

“Polis, silah kullanmadan önce kişiye duyabileceği şekilde ‘dur’ çağrısında bulunur. Kişinin bu çağrıya uymayarak kaçmaya devam etmesi halinde, önce uyarı amacıyla silahla ateş edilebilir. Buna rağmen kaçmakta ısrar etmesi dolayısıyla ele geçirilmesinin mümkün olmaması halinde ise kişinin yakalanmasını sağlamak amacıyla ve sağlayacak ölçüde silahla ateş edilebilir.”

ÇHD: Olayın Takipçisi Olacağız

Çağdaş Hukukçular Derneği Adana Şubesi, Ali El Hemdan’ın polis tarafından vurularak öldürülmesiyle ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Ali, sokağa çıkma yasağı kapsamında kısıtlama altında olan 20 yaş altı grubundan olduğu için, polis kontrolünü gördüğü sırada adli para cezasından korktuğu için ara sokağa girerek koşmaya başlamıştır denilen açıklamada şöyle: “İlk haberlere göre dur ihtarına uymadığı için bacağından vurulduğu belirtilmişse de görüntülerden anlaşıldığı üzere göğsünden vurulmuştur. Polisin olayda silah kullanma yetkisinin sınırlarına uymadığı anlaşılmaktadır. Görüntü kayıtlarında ölen gencin tek bir kurşunla kalbinden vurulduğu görülüyor. Benzer birçok olayda suç işleyen polislerin korunduğunu ve cezasız kaldığını görüyoruz. Mesleki bir dayanışma ile delilerin karartılıp olay örtbas edilebilmektedir. 19 yaşındaki Ali’nin ölümünden üzüntümüzü bildirir, soruşturmanın takipçisi olacağımızı kamuoyuna duyururuz.

İHD Adana Şubesi mülteci işçi Ali El Hemdan’ın polis kurşunu ile öldürülmesi ile ilgili olay yerinde ve dava dosyasında yaptıkları incelemeleri rapor olarak paylaştı. Raporda yer alan bilgilere göre cinayet zanlısı polis memuru paniğe kapılarak kaçan Hemdan’ı “oruçlu olduğu için ayağı sendelemesi sonucu” silahının ateş aldığını iddia etti. Polis F.K., olay havanın aydınlık olduğu öğle saatlerinde cereyan etmesine rağmen silah emniyetinin açık olmasını sokağın tekin bir sokak olmaması olarak açıkladı.

Görgü Tanığı Polisi Yalanladı

Ancak soruşturma kapsamında ifade veren bir görgü tanığı polisi yalanladı. Olay sırasında evinin balkonunda olduğunu ifade eden S.D. isimli vatandaş, polisin sendelemediğini söyledi: “Polis memuru genci takip edip ‘dur’ dedi. Genç yüzünü polise döndüğü sırada polis ateş etti.” şeklinde konuştu.

Adana’nın Seyhan ilçesinde kimlik kontrolünde kaçan 19 yaşındaki Suriyeli Ali El Hemdan’ı öldüren polis F.K., çıkarıldığı Adana Sulh Ceza Hakimliği’nce “kast öldürme” suçlamasıyla tutuklanarak cezaevine gönderildi. İfadesinde, Hemdan’ın kimliğini vermek istemediğini, “dur ihtarına” uymadığını, sokağa silahının emniyetini açık vaziyette elinde iken girdiğini, aniden gencin döndüğünü söyleyen polis F.K, oruçlu olması sebebiyle yorgun olduğunu, koşarken sendeleyip düştüğünü ve elindeki eldivenden dolayı silahının havaya ateş etmek isterken ateş aldığını beyan etti.

Olay tanığı S.D ise öldürülen gencin arkasından polisin koştuğunu “dur” diye bağırdığını ve gencin durup yüzünü döndüğünde polisin silahı ateşlediğini, polisin yere düşmediğini ve sendelemediğini beyan etti. Olay otopsi raporu ile ilgili “Ölü muayene otopsi belgesinde öldürülen gencin sol göğüs üst kısmında bir adet mermi giriş deliği olduğu, bu haliyle vücudunun başka bir yerinden herhangi bir yara almadığı görülmüştür” ifadeleri paylaşıldı.

İHD Gözlem Raporu Açıkladı

İHD Adana Şubesi mülteci işçi Ali El Hemdan’ın polis kurşunu ile öldürülmesi ile ilgili olay yerinde ve dava dosyasında yaptıkları incelemeleri rapor olarak paylaştı. Raporda yer alan bilgilere göre cinayet zanlısı polis memuru paniğe kapılarak kaçan Hemdan’ı oruçlu olduğu için ayağı sendelemesi sonucu silahının ateş aldığını iddia etti. Polis F.K., olay havanın aydınlık olduğu öğle saatlerinde cereyan etmesine rağmen silah emniyetinin açık olmasını sokağın tekin bir sokak olamaması olarak açıkladı. Ancak soruşturma kapsamında ifade veren bir görgü tanığı polisi yalanladı. S.D. isimli vatandaş, polisin sendelemediğini söyledi. Olay sırasında evinin balkonunda olduğunu ifade eden S.D. “Polis memuru genci takip edip ‘dur’ dedi. Genç yüzünü polise döndüğü sırada polis ateş etti.” Şeklinde konuştu. Adana’nın Seyhan ilçesinde kimlik kontrolünde kaçan 19 yaşındaki Suriyeli Ali El Hemdan’ı öldüren polis F.K., çıkarıldığı Adana Sulh Ceza Hakimliği’nce “kast öldürme” suçlamasıyla tutuklanarak cezaevine gönderildi.

‘Polis Silah Kullanma Yetkisini Aşmıştır’

İHD adına Zelal Demiray, İlhan Öngör, Yasemin Dora Şeker, ÇHD adına Tugay Bek, KESK adına İrfan Doğan , Adana Barosu İnsan Hakları Komisyonu sözcüsü Nurettin Tanış ve İsmail Oray Ayhan’dan oluşan heyet olay yerinde incelemelerde bulunduktan sonra İHD’li ve ÇHD’li avukatlar soruşturma dosyasını inceledi. İncelemeler sonucu hazırlanan raporu İHD Akdeniz Bölge Temsilcisi Yasemin Dora Şeker paylaştı. Yapmış oldukları tespit ve incelemeler sonucunda şüpheli polisin PVSK’da ve yasal mevzuatta tanımlanan silah kullanma yetkisini aşarak usul ve mevzuata aykırı hareket ettiğini ifade eden Şeker,  “Bugüne kadar Türkiye’de benzer birçok olayda suç işleyen polislerin korunduğunu ve cezasız kaldığını biliyoruz. Bu nedenle işlenen bu suçun örtbas edilmemesi ve etkin, adil ve hukuka uygun soruşturma yürütülmesi ve neticede suçla orantılı bir ceza cihetine gidilmesi hukukun üstünlüğü ilkesinin gereği olup aynı zamanda toplumun hukuka olan güvenini sağlanması açısında önemli ve gereklidir” dedi.

Baba: Şikayetçi Oldum

Heyetin ziyareti sırasında konuşan baba A. El Hemdan’ın ifadeleri şu şekilde“ Polis, oğluma kimlik sormuş, oğlum 20 yaşından küçük olduğu için ve 20 yaşındaki kişilerin sokağa çıkması yasak olduğu için ilk başta kimliğini çıkarmamış, o sırada birkaç adım geri gitmiş polis arkasından giderek silah sıkmış ve tek kurşunla kalbinden vurmuş. Konu ile ilgili emniyette ifade verdim ve şikayetçi oldum.”

“Olay Yerini Gören 4 Kamera Var’

Olay yerini ziyaret eden heyetin gözlemleri arasında bir esnafın Hemdan’ın vurulduğu yeri ve olayın cereyan ettiği yerleri gören 4 güvenlik kamerası bulunuyor. Savcılıkla yapılan görüşmede ise olay yerindeki kameralardan bir tanesinin çalıştı ve incelemelerin devam ettiği beyan edildi.

‘Yüzü Polise Dönükken Vuruldu’

Raporda hukuki değerlendirme bölümünde şu ifadelere yer verildi;

“Öldürülen gencin dur ihtarına uymadığı yönündeki şüpheli beyanı  dışında herhangi bir şekilde  ağır cezalık bir suça karıştığından ya da polise saldırıda bulunduğuna dair bir emare bulunmamaktadır. Aksine gencin durdur ihtarına uyarak durduğu ve yüzünü polise döndüğü o sırada vurulduğu görgü tanıkları beyanlarıyla sabittir. 

Ayrıca bu şartlar altında velevki öldürülen genç dur ihtarına uymayarak kaçmış olsa dahi mevzuat gereği  polisin öldürme yetkisi bulunmamaktadır. Her ne kadar yazılı ve görsel basında mülki amirler tarafından polisin havaya ateş ettiği ve ölen gencin bacağından vurulduğu belirtilmiş ise de ölü muayene ve otopsi belgesinde gencin tek kurşunla göğsünün üst kısmı olan ölümcül bölgeden vurulduğu açıktır. Olayın işlenişi,görgü tanıkları beyanları, otopsi belgeleri birlikte değerlendirildiğinde Anayasa’nın 17. Ve Aihs’nin 2.maddesinde düzenlenen Devletin negatif yükümlülüğü altında bulunan  “Yaşam Hakkı”nı ihlal etmeme ilkesini ihlal ettiği tarafımızca tespit edilmiştir”

1 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: