Covid-19 Sivil Toplumdan

HDP: 1 milyon mülteci işçi işten çıkarıldı

1 Mayıs öncesi açıklama yapan HDP güvencesiz ve kayıtsız çalışan 1 milyonu aşkın mülteci ve göçmen işçinin işten çıkarılarak aileleri ile kaderine terk edildiğini dile getirdi. Açıklamada mülteci ve göçmen ailelerin sosyal destek fonlarından faydalandırılması da talep edildi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Göçmen ve Mülteci Komisyonu, 1 Mayıs öncesi açıklama yaptı. Eş Sözcü Gülsüm Ağaoğlu’nun imzası ile yayınlanan açıklamada COVİD-19 salgını nedeniyle Türkiye’de neredeyse tamamı güvencesiz ve kayıtsız çalışan 1 milyonu aşkın mülteci ve göçmen işçinin işten çıkarıldığı belirtildi. Açıklamada salgın sürecini en ağır biçimde, çoğunluğu 2 aya yakın süredir hiçbir gelir veya güvence olmadan 4 milyonu aşkın mülteci ve göçmenlerin yaşadığı dile getirildi.

Mülteci ve göçmen işçilerin hiç birinin işten çıkarıldıktan sorna işsizlik ödeneği ve benzer bir yardım fonundan düzenli bir destek alamadığı bilgisinin verildiği açıklamada “Göçmenlere dayatılan güvencesizlik ve terk edilmişlik en az pandemi kadar ölümcül ve travmatiktir.          

Halihazırda emekçilerin alabildiğine sömürüldüğü bu sermaye düzeninde göçmen emekçiler patronlara “ucuz iş gücü” olarak kârlarını arttırma fırsatı sağlarken, kriz koşullarında tazminatsız ve hiçbir hak talebinde bulunamadan işten atılmaları bu emekçi kesime ve ailelerine çok daha ağır bedeller ödetmektedir” denildi.

Açıklamada HDP, Türkiye’de ve Dünya genelinde emekçi halkların dayanışma günü olan 1 Mayıs’ı pandemi koşullarında karşılarken tüm ilerici kesimleri, işçi sınıfının temel taleplerini, en çok sömürülen göçmen emekçilerin haklarını kapsayacak biçimde gündeme taşımaya ve sahiplenmeye çağırdı.

HDP’nin Önerdiği Çözüm Önerileri

  • Tüm göçmen işçilerin pandemi süresince işsizlik fonundan, sosyal ve finansal destek fonlarından; elektrik, su ve ısınma gibi temel ihtiyaçlardan faydalanmaları sağlanmalıdır
  • Pandemi sürecinde hijyen malzemelerine ücretsiz erişimleri için gerekli önlemler alınmalıdır
  • Göçmen ailelerde özellikle kadınların ve çocukların ev içi şiddete karşı her açıdan desteklenmesine yönelik stratejik planlamalar en kısa zamanda uygulamaya geçirilmelidir
  • İşsizlik koşullarında göçmenlere yönelik nefret söyleminin bilinçli biçimde özellikle sosyal medyada artmasını destekleyen söylemler reddedilmeli, ayrımcılığı ve ırkçılığı derinleştiren nefret söylemi hukuki bağlamda etkin biçimde işletilmelidir
  • Bir arada yaşayacağız, eşit haklar için mülteci emeği üzerindeki her tür sömürüye son verilmelidir

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: