Özel Haber Güncel

İranlı mülteci sağlık sigortası kurbanı oldu iddiası

Uluslararası koruma sahibi İranlı mülteci Masod Khalili, son yasa değişikliği ile birlikte genel sağlık sigortasında yapılan düzenlemenin sonucunda yaşamını yitirdiği iddia ediliyor. Yakın zamanda Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu’nda yapılan değişikle birlikte uluslararası koruma başvurusu bulunan mültecilerin sağlık sigortası bir seneye indirilmişti.

Kampain.info isimli Farsça sitede yer alan habere göre Yalova’da yaşayan İranlı mülteci Masod Khalili yaşadığı rahatsızlıklardan dolayı hastaneye gitti ancak genel sağlık sigortası ve parası olmadığı için muayene olamadı. Hastalığının ilerlemesinden dolayı kilo kaybı yaşayan Masod, Göç İdaresine giderek genel sağlık sigortasının uzatılmasını istedi. Uluslararası koruma başvurusu bulunan mültecilerin sigortası yasa değişikliğin ardından Şubat ayı içerisinde kapatıldı.

Göç İdaresi Masod’dan sağlık raporu almasını istedi ancak Masod yeni bir randevu için ödeyecek parası olmadığından dolayı hastaneye gidemedi. Hastaneler, sağlık sigortası olmayan mültecilerden polikliniğe göre değişen yüksek miktarlarda ücretler isteyebiliyor. Masod’un yakın bir arkadaşının aktardığı bilgilere göre her gün daha da kötüye giden Masod’un, Mart ayı içerisinde hastaneye kaldırıldı. Masod’un bedeni daha fazla dayanmadı, hayatını kaybetti.

Masod Khalili, 6 yıl önce Türkiye’de mültecilik statüsü için başvuruda bulunmuş ve uluslararası koruma hakkı elde etmişti. Masod, dönem dönem inşaatlarda kayıt dışı bir şekilde çalışmış. Mültecilik statüsünün ve üçüncü bir ülkeye yerleştirme işlemlerinin uzun bir süre zaman alması mülteciler için hayatı zorlaştırıyor.

Sağlık Sigortası’na 1 Yıllık Sınırlama Getirildi

Türkiye’deki mültecilerin sigortasının sona ermesi, mülteciler için büyük bir sorun haline geldi. 2019’un Aralık ayında Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu’nda yapılan değişiklikle birlikte uluslararası koruma başvuru sahiplerine tanınan genel sağlık sigortası hakkına 1 yıllık sınırlama getirildi. Sadece özel ihtiyaç sahipleri ve bakanlıkça uygun görülenlerde süre sınırlaması aranmıyor. Bunun için uluslararası koruma başvurusu bulunan mültecilerin hastanelerden rapor alması gerekiyor.

Mültecilerden BM’ye Çağrı

Düzenlene uluslararası koruma sahiplerinin önemli bir kısmını sağlık hakkına erişimini kaldırdı. Bir grup mülteci, Birleşmiş Milletler ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’ne (UNHCR) bu konuya kayıtsız kalmamaları ve harekete geçmeleri çağrısında bulunuyorlar. Düzenlemenin geri çekilmesi için sosyal medya kampanyaları düzenlendi ve internet üzerinden imza toplandı.

BMMYK Yetkililerini Göç İdaresine Devretti

Haberde, Türkiye’de mültecilik statüsü işlemlerinden BMMYK’nın elini çekmesinin ve yetkilerinin tamamen Göç İdaresine devretmesi’nin mülteciler açısından olumsuz sonuçlar ve endişe yarattığı da belirtiliyor.  Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) 10 Eylül 2018 tarihinden itibaren Türkiye’de kayıt alma işlemlerini sonlandırmıştı. Bu süreçten sonra bütün işlemleri Türkiye Göç İdaresi Genel Müdürlüğü (GİGM) yürütmeye başlamıştı. Bir süredir bu işlemler her iki kurum tarafından yapılırken artık BMMYK tamamen bu süreçten elini çekmiş oldu.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: