Özel Haber Covid-19 Emek

Sokağa çıkma yasağının en çok etkilediği işçiler: Katı atık toplayıcıları

COVİD-19 ile mücadele kapsamında ilan edilen sokağa çıkma yasaklarının en çok etkilediğini kesimlerin başında ekmeklerini geri dönüştürülebilir maddelerden çıkaran atık toplama işçileri geliyor. Mülteci Medyası’na konuşan atık toplayıcısı Suriyeli mülteci Cemil “koronadan ölmeyebiliriz ama açlıktan ölebiliriz” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi (küresel salgın) ilan edilen yeni tip korona virüsün yol açtığı COVID-19 hastalığına karşı devletler ve uluslararası kuruluşlar teyakkuz halinde. Salgından korunmak için pek çok ülke sokağa çıkma yasağı ilan etti. Virüsün hızlı bir şekilde yayıldığı Türkiye’de ise ise 30 büyükşehir ve Zonguldak’ta son bir aydır hafta sonları ve resmi tatillerde sokağa çıkma yasağı ilan ediliyor.

Hükümetin ‘evde kal’ çağrıları ise devam ediyor. Milyonlarca emekçi, açlık ve ölüm ikilemi arasında işe gidiyor. Evde kalamayanlar arasında ise kayıtsız, güvencesiz çalışan katı atık toplayıcıları da geliyor. Kağıttan plastiğe kadar çöp konteynerlerindeki dönüştürülebilir atık maddelerini toplayan işçiler salgına karşı korunmasız kesimler arasındalar. Onlarca kilo ağırlığındaki çekçekleri ile kilometrelerce yol kat eden katı atık toplama işçileri korona virüse yakalanma riskiyle karşı karşıya.

Bazı Valilikler Yasakladı, Cezalar Kesildi’

Sokağa çıkma yasakları kağıt ve atık toplayıcılarının tek geçim kaynakları ellerinden alınıyor. Öte yandan bazı illerde de valilik kararları ile salgın süresince atık toplamak yasaklandı. Hayatta kalabilmek için atık toplamak için sokağa çıkmak zorunda kalan atık toplayıcılarına ise kesilen cezalar pek çok kez basına yansıdı. Geçinmeye devam etmeleri için önlem katı atık toplama işçileri salgın karşısında kaderlerine terk ediliyor.

Maaşını Alamayınca Atık Toplamaya Başlamış

Hükümetin, işçi sınıfının mücadele günü 1 Mayıs’ı da kapsayan sokağa çıkma yasağı ilanı sonrasında İzmir Basmane’deki katı atık toplayıcısı Suriyeli mülteci Cemil ile konuştuk, sokağa çıkma yasaklarının nasıl etkilediğini sorduk.  Suriyeli Cemil, 4 senedir ailesinin ekmeğini çöplerden çıkardığını belirtiyor. Türkiye’ye geldiği ilk yıllarda konfeksiyonlarda çalıştığını dile getiren Cemil çalıştığı iş yerlerinden maaşlarını alamayınca atık toplayıcılığı işine başlamış.

‘Yasağa Rağmen Sokağa Çıkmak Zorunda Kaldım’

Sokağa çıkma yasağı ilan edilen günlerde elinde bir çuvalla ile evinin etrafındaki sokaklarda gezdiğini anlatan Cemil “Ama bizim gibi yoksulların oturduğu mahallelerin çöplerinden bir şey çıkmıyor. Bir iki defa polise yakalanmamak için topladığım birkaç parça şeyi de bırakıp kaçmak zorunda kaldım. Bizim tek geçim kaynağımız çöpler. Diğer insanların evlerinde istemedikleri ile biz hayatta kalıyoruz. Normal zamanda günde toplayabildiğimiz en fazla 40 lira ediyor. Her gün sokakları gezerek kazandığımız bu para bile bizim geçimimizi sağlamazken şimdi haftanın üç dört günü sokağa çıkma diyorlar. Ama bizim nasıl hayatta kalacağımızı düşünmüyorlar. Kirayı iki aydır zaten ödeyemiyor, tek derdim akşam eve yiyecek bir şeyler götürebilmek. Şimdi ekmeğimi nasıl alacağımız diye  düşünüyorum. Son iki aydır çöpler de azaldı. Çoğu insan işsiz kaldı, bir şey alamıyor ki çöp çıksın” dedi.

‘Koronadan Ölmeyebiliriz Ama Açlıktan Ölürüz’

Herhangi bir sosyal yardımdan faydalanamadıklarını belirten Cemil “Hatta var olanlar da kesildi. Daha önce belediye günlük yemek veriyordu, şimdi o da kesildi. Sokağımızdaki Türk ailelere büyükşehirden gıda paketi geldi ama bizim kapımızı çalan olmadı. Hatta Türk atık toplayıcılarına da gitmiş. Bu şekilde verilen yardımlar onları da çok uzun süre götürmeyeceğine eminim. Tek çocuğum olduğu için Kızılaykart da vermiyorlar. Bir iki defa Kızılay’a yardım alabilmek için gittim, onlar da başka derneklere yönlendirdiler” diye konuştu.

‘Maske Bulamıyoruz, Eldiveni Günlerce Kullanıyoruz’

Koronaya karşı önlem alıp alamadığımızı sorduğumuz Cemil şunları söyledi “Çöplerden korona olabilirmiş hatta bazen maske ve eldiven atıkları ile karşılaşıyoruz ama koronaya yakalanmayı göze alarak çöplerden ekmeğimizi çıkarmaya devam edeceğiz. Koronadan ölmeme şansımız var  çıkmasak açlıktan öleceğiz. Bari maske alalım dedik ama ne alabiliyoruz ne ücretsiz veriyorlar. Eldivenler de çok pahalandı. Bir günde kazandığımızdan daha fazla. 4 atık toplayan Suriyeli olarak aldık, bölüştük. Normalde akşam eve gitmeden atmamız gerekir, yıkayıp tekrar kullanıyoruz. Maskemiz de olsa aynısını yapacağız. Eve yiyecek ekmeği bile götüremezken nasıl kolonya deterjan alalım”.

Mültecilerin güvenliği açısından yüzlerini içeren fotoğrafları paylaşmıyoruz

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: